Porodično preduzetništvo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porodično preduzetništvo". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Smer: Inženjerski menadžment
Predmet: Ekonomija preduzetništva
SEMINARSKI RAD
PORODIČNO PREDUZETNIŠTVO
Čačak, mart 2011.god.
SADRŽAJ:
1. UVOD
U pokretanju biznisa novac jeste veoma važan, ali svakako nije prvi korak – štaviše, on je na trećem mestu: na prvom je ideja, pa biznis plan, pa tek onda novac.
U svim velikim ekonomijama, mali porodični biznis je kičma privrede i ekonomskog napretka. U zapadnoj Evropi i Americi postoje firme džinovi koje zapošljavaju hiljade ljudi. Mnoge su počele kao male radionice pre dva ili tri veka, a naslednici su ih u međuvremenu razvili u velike kompanije i prepoznatljive brendove (Ford, Fiat, Levi Strauss, Swarovski itd). Međutim, više od devedeset procenata preduzeća čine upravo male firme u kojima je zaposleno manje od deset radnika. Ili drugačije rečeno - od pet firmi u svetu četiri su u porodičnom vlasništvu.
Prema najnovijim rezultatima Međunarodne akademije za istraživanje porodičnog preduzetništva, u vlasništvu porodica nalazi se između 80 i 95 odsto svih svetskih privatnih firmi. U Francuskoj ih je 60 odsto, koliko i u Nemačkoj. Holandija ih ima 74 odsto, Švedska 79, a Grčka čak 80 odsto itd. One apsorbuju šezdeset odsto ukupne svetske zaposlenosti. Statistika kaže da sve svetske ekonomije porodični posao smatraju velikim saveznikom i veoma važnim za privredni i socijalni razvoj svake države. To će polako i sigurno postati uobičajeno i kod nas, s obzirom na broj nezaposlenih, posebno onih koji su prevalili petu deceniju života.
Porodične firme nisu novina ni kod nas, a u svetu su one krajnje uobičajene. Domaća mala i srednja porodična preduzeća nemaju toliku tradiciju. Zastupljena su u manjem obimu nego u svetu, ali su u vidljivoj ekspanziji, a neka od njih su u poslednje dve decenije uspela da se učvrste i ostvare veliki uspeh u prehrambenoj, farmaceutskoj, tekstilnoj industriji, trgovini, vinarstvu, cvećarstvu itd.
2. Pojam porodičnog biznisa
U sistemu tržišne privrede, počeli su da se osnivaju centri preduzetničkog angažmana i kapitala, koji su u rukama pojedinaca i privatnih subjekata. Ti uspešni pojedinci pre ili kasnije sreću se sa tipičnim izazovima, koji su u svetu poznati kao izazovi porodičnih kompanija (kompanija u vlasništvu porodice). Porodična tradicija uspešno može biti pretočena u poslovni uspeh.
Suština odnosa i zakoni rada su u svakom preduzeću i porodici različiti, pa ih je potrebno svaki put ponovo definisati. Bez obzira na to, postoje tipične oblasti kojima se porodična preduzeća bave pri postavljanju strukture, koje im omogućavaju dugorčnu uspešnost:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET