Pojam organizacionog ponašanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam organizacionog ponašanja". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај:
1. Резиме 2
2. Увод 3
3. Дефиниција управљања и њени сегменти 4
3.1. Појам организације 5
3.1.1. Организациона структура 5
4. Појам и значај организационог понашања 6
4.1. Појам организационог понашања 6
4.1.1. S-O-B-C модел организационог понашања 7
4.2. Значај организационог понашања 8
4.2.1. Научни основи организационог понашања 8
5. Приступи организационом понашању 9
5.1. Когнитивни приступ 9
5.2. Бихејвиористички приступ 9
5.3. Социјално-сазнајни приступ 10
6. Појам и суштина вођства и његово дефинисање 10
6.1. Дефинисање појма и основног 12
модела мотивације 12
6.2. Мишљење теоретичара 13
6.3. Групе, моћ и конфликти у организацији 13
7. Закључак 14
8. Литература 15
1. Резиме
Формирање понашања људи у организацијама је управљачка активност. Руководиоци обликују понашање у организацији тако што утичу на развој и промене личних карактеристика и / или на промене организационог контекста. Организационо понашање је бихевиористички приступ понашању појединаца и група у контексту организације, тј. у радној средини. Истраживање понашања људи у организацији има за циљ да се омогући разумевање, предвиђање и контрола понашања запослених, али и упознавање са организацијом као науком која представља централно подручје менаџмента, које као веома широко научно подручје, поред организације, обухвата и низ других тема пословног управљања. Организационо понашање је најмлађа област у систему организационих наука. Предмет изучавања су анализа и разумевање ставова, осећања, перцепције, мотива и понашања људи у организационом контексту. Циљеви истраживања су побољшање индивидуалних и организационих перформанси или учинак) и повећање сатисфакције (задовољства) учесника у организацији. То је нови приступ у вођењу предузећа и менаџменту људских ресурса. Развојни пут организационог понашања је дуг, али као крајњи продукт долазимо до формална хијерархијска структуре која се трансформише у организацију, која подржава креативност, учење и промене. Уместо односа „надређен - подређен" менаџмент 90-тих фаворизује односе „вођство - следбеници“. Споро, али сигурно, концепт организационог понашања продире у нашу литературу и праксу менаџмента. Охрабрује растуће интересовање пословних људи за теме из ове области и ова дисциплина почиње да се изучава и на факултетима. Менаџерски концепт „ћути и ради" дефинитивно припада прошлости.
2. Увод
Социјалне организације настају формирањем група у којима свако има дефинисане послове. Функција организације јесте да планира и координира сложене међузависне активности великог броја људи. Од сложености задатака зависи и сложеност организације. Правац у психологији који се бави овим проблемима назива се психологија организације. Савремена психологија организације као један од најчешћих проблема интересовања има појаву стреса, у организацији и радној средини. Тај свакодневни феномен са којим се људи срећу посебно се често везује за проблематику конфликата у раду.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET