Stilovi vođenja preduzeća i uticaj na efikasnost poslovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stilovi vođenja preduzeća i uticaj na efikasnost poslovanja". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

МЕГАТРЕНД УНИВЕРЗИТЕТ
Факултет за пословне студије
Београд
Стилови вођења предузећа и утицај на ефикасност пословања
семинарски рад
Београд, јануар 2010. године
САДРЖАЈ
УВОД
Менаџерско понашање представља стални процес истрживања, анализе, доношења одлука, преузимање ризика и остварења добити.Успешност вођења заснива се на сталним променама и реакцијама на те промене у чијој основи лежи креативност менаџера и иновација производа чији квалитет може потврдити само тржиште.
Одабир стила вођења зависи од карактеристика и личности менаџера.
У теорији као и у пракси познати су многи стилови вођења.Ти се стилови међусобно разликују по бројним карактеристикама, али се најчећше као темељ стила узимају особине менаџера, његов однос према сарадницима, искоришћавање позиције власти и моћи што му је додељена и однос према задацима што их треба остварити.
Менаџерски стил не односи се само на управљање људима, него исто тако и на планирање, организовање и вредновање остварених резултата. Стил управљања може се дефинисати као посебан начин понашања менаџера у радном процесу који утиче на резултате рада у одређеној организацији. Осим особина којима располаже менаџеру је за успех потребно и знање руковођења запосленима у фирми.
У наредним поглављима дат је кратак опис функције вођења, основна као и детаљнија подела стилова (теоријa) управљања пословним организацијама.
ВОЂСТВО У ПОСЛОВНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА
Активности вође нису ограничене само на пословну организацију већ укључују и тржиште. Улога вође у пословним организацијама долази до изражаја у двема основним областима:
Појединачни односи руководиоца и потчињеног и
Групни односи између директора и његових непосредних помоћника и запослених радника.
Улога вође у пословним организацијама је такође присутна у односима директора са клијентима и добављачима фирме, како појединачно тако и у групацијама.
За директора међутим, улога вође присутна је на још једном пољу. Он или она мора одредити и елементе пословне политике за производе или услуге фирме (као што су цене, развој и дистрибуција) као и за саму фирму. Управо овај јединствен захтев- да директор успостави комбинацију ефикасног међусобног утицаја и предузетничке иницијативе- чини улогу вође у фирмама тако тешком и захтевном.
Према томе, вођство је мач са две оштрице.
Ни најбољи производи неће имати успеха уколико задужени директор није у стању да убеди продајно особље како су они тражени на тржишту и како се могу добро продати. Менаџер мора непрестано утирати пут компанији и њеним производима и истовремено мора особљу компаније уградити веру у исправност тог смера пословне политике. Као што је дефинисао Ardžej Miler, бивши председник фирме Burroughs Corporation и декан Пословне школе на Универзитету Станфорд, две основне карактеристике успешног вође су:
Способност да сагледа шта је потребно урадити
Способност да утиче на друге да то успешно ураде.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET