Sistemi za praćenje kontejnera | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sistemi za praćenje kontejnera". Rad ima 30 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
SPISAK SKRAĆENICA 3
SPISAK SLIKA 4
1. UVOD 5
2. GEOGRAFSKI INFORMACIONI SISTEMI 6
2.1. Definicija GIS-a 8
2.2. Komponente geografskih informacionih sistema 9
3. ULOGA I MOGUĆNOST PRIMJENE GIS-A 13
3.1. Uloga gis-a u pronalaženju uspjeha u teškim ekonomskim uslovima 14
3.2. Mogućnosti formiranja geografskog informacionog sistema kao novog načina sistematizacije podataka 16
4. TEHNOLOGIJE ZA PRAĆENJE I LOCIRANJE KONTEJNERA 17
4.1. Sistemi za objeležavanje kontejnera 18
4.1.1 Bar kod 18
4.1.2 RFID 20
4.2. Tehnologije lociranja kontejnera 24
4.2.1 GPS 24
4.2.2 GIS 25
4.3. Automatsko lociranje vozila-AVL 27
5. ZAKLJUČAK 29
LITERATURA 30
SPISAK SKRAĆENICA
ArcGIS –Alat u GIS-u
GPS - Sistem za globalno pozicioniranje
ITS - Inteligentni transportni system
PRA - Participatorne ruralne procjene
SPISAK SLIKA
Slika br. 4. 1 Diskretne i kontinuirane simbologije bar-kodova 15
Slika br. 4. 2 UPC-A Bar-kod 16
Slika br. 4. 3 UCC/EAN 128 Bar-kod 16
Slika br. 4. 4 SSCC-18 Bar-kod 16
Slika br. 4. 5 Kod 39 Bar-kod 16
Slika br. 4. 6 RFID sastav 18
Slika br. 4. 7 Slika GPS satelit 20
Slika br. 4. 8 Skupovi podataka 21
Slika br. 4. 9 Tipovi prostornih podataka u GIS-u 22
1. UVOD
Logističke kompanije su počele da ulažu u značajne resurse da bi saznale, u realnom vremenu, gde i u kojoj fazi proizvodnog procesa se nalaze određeni predmeti rada odnosno proizvodi. Preduzeća žele pravilno planirati nabavke i istovremeno biti u posebnoj kvalitetnoj komunikaciji sa svojim dobavljačima i distributerima. Za to trebaju kvalitetne informacije o svim događajima u logističkom lancu. Osnova za kvalitetno odlučivanje uvijek su prave informacije na pravom mjestu i što bolja povezanost saradnika u lancu snabdevanja. Treba se pobrinuti za povezanost materijalnog toka, procesa, informacija i ljudi koji obavljaju različite procese.
Prave informacije su neophodne u svim segmentima poslovanja. Neophodno je da tokovi informacija budu takvi da omoguće upravljanje i potpunu kontrolu nad robnim tokovima. Praksa u oblasti poslovanja logističkih provajdera pokazala je da nije dovoljno biti fleksibilan i prilagodljiv zahtevima tržišta, već je neophodno predvideti buduće potrebe i blagovremeno se pripremiti za realizaciju očekivanih zahteva korisnika. Podaci i paramtri koji se prikupljaju i obrađuju na osnovu klasičnih informacionih sistema, zakonski usvojenih procedura i propisa, različitih knjigovodstveno- računovodstvenih formi i izveštaja, nisu dovoljni za efikasno odlučivanje. Umesto klasičnih postupaka koji su uglavnom usmereni na parcijalne podsisteme i procese, sa slabo upotrebljivim parametrima i podacima, potrebno je raspolagati sa jednim sveobuhvatnim metodološki osmišljenim i razrađenim sistemom identifikacije, prikupljanja, obrade, distribucije i prezentacije relevantnih informacija i podataka. Osnova za to je uporeba naprednih informacionih rešenja koja će dati potporu logistici. Sistemima kojima se dolazi do informacija mogu znatno da utiču na povećanje efikasnosti, kvaliteta, iskorišćenja resursa i produktivnosti. Poboljšanja u tehnologiji omogućuju prikupljanje podataka u realnom vremenu i podržavaju donošenje odlike.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET