Proizvodni program | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proizvodni program". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


С А Д Р Ж А Ј:
1. УВОД . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
2. ПОЈАМ И КЛАСИФИКАЦИЈА
АСОРТИМАНА ПРОИЗВОДА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4
3. ПРОИЗВОДНИ МИКС . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .5
4. ПРОИЗВОД И ПРОИЗВОДНИ ПРОГРАМ . . . . . . . . . . . . . . .6
5. ПРОМЕНА АСОРТИМАНА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7
6. ПЛАНСКИ ПРИСТУП ИЗМЕНАМА
ПРОИЗВОДНОГ ПРОГРАМА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8
7. ОПТИМИЗАЦИЈА МИКСА ПРОИЗВОДА . . . . . . . . . . . . . . .9
8. ЛИТЕРАТУРА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10
1. УВОД
У условима научно – техничког прогреса и развијене конкуренције долази до брзог застаревања производа. Тиме се скраћује њихов век на тржишту. Реч је о тржишној прихватљивости производа, односно о тржишном веку производа. Чињеница је да се производ не може вечито одржати у непромењеном облику.
Предузеће се бори за своју позицију на тржишту не само освајањем нових производа већ и разним облицима иновација.
2. ПОЈАМ И КЛАСИФИКАЦИЈА АСОРТИМАНА ПРОИЗВОДА
Централно питање производног програма чини асортиман производа и трговинске робе. Под асортиманом треба разумети разноврсност добара који се производе, испоручују или нуде тржишту. Битне карактеристике асортимана неког производа или групе производа су: врста, састав, величина, квалитет, варијација цена и сл. Богатство асортимана зависи од производних и техничких достигнућа, развијености потреба, обележја конкуренције, степена отворености одређеног тржишта, ефикасности маркетинга и сл.
Асортиман представља структурни фактор како производних тако и трговинских предузећа. Разликује се по ширини и дубини. Усклађивањем ширине и дубине асортимана директно се остварује прилагођавањем предузећа новим тржишним, технолошким и друштвеним захтевима. У тој функцији основно подручје политике производа чине одлуке о степену диверзифицираности, специјализације и интегрисаности производног програма.
Ширина и дубина асортимана остварују се у разним комбинацијама. Да би се томе дала одговарајућа мера, у литератури се најчешће издвајају четири главне комбинације:
широк и дубок;
широк и плитак;
узак и дубок и
узак и плитак.
Свака комбинација асортимана има своју стратегију.
Комбинацију широког и дубоког асортимана треба прилагодити конкретним условима и потребама предузећа. Политика производа треба да обезбеди конзистентност одлучивања приликом увођења или елиминације производа из производног програма.
Под ширином асортимана подразумева се број производа које предузеће нуди тржишту. Под дубином асортимана у производњи подразумева се једна или више варијанти производа односно роба које су намењене одређеном сегменту потрошача.
Истраживањем тржишта треба потражити одговоре на следећа питања:
да ли постојећа комбинација асортимана задовољава захтеве у оквиру кључних сегмената потражње;
недостатак постојеће комбинације асортимана у односу на конкуренцију и
последице постојеће комбинације асортимана са становишта кључних параметара економске ефикасности (продуктивност, трошкови).
Са гледишта продуктивности рада и опште економске ефикасности производних предузећа обично се препоручује сужавање асортимана.
Производња ужег асортимана, али у већим серијама, економичнија је и рентабилнија. Према томе, сужавање асортимана треба да представља принцип пословне оријентације производног предузећа.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET