Problem mobinga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Problem mobinga". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

MEGATREND UNIVERZITET PRIMENJENIH NAUKA
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
Seminarski rad:
Problem mobinga
Predmet:
Organizaciono ponašanje
Beograd, 2007/08
SADRŽAJ
UVOD
1. VUČJI ČOPOR
Vukovi žive u čoporu koji broji od dve do trideset jedinki. Najčešće je to vučji par sa svojim mladuncima. Čopor je neophodan za preživljavanje jer obezbeđuje zajednički lov, bolji mehanizam zaštite i podelu rada. Šta bi sa onim – rad je stvorio čoveka?
Vukovi su socijalizovane životinje sa strogo postavljenom hijerarhijom. Hijerarhija u čoporu obuzdava agresivnost, smanjuje konflikte i obezbeđuje socijalni red. Čopor je hijerarhijska društvena ćelija koju predvodi mužjak. Liči na balkanski sindrom, zar ne?
Alfa vuk je vođa čopora. Uz njega ponosno šeta, ogrnuta prirodnim krznom, alfa vučica. Svako ima svoju... da joj ne pominjemo ime ovom prilikom. Alfa je, kao što se može zaključiti – Lider. I kao što priliči lideru, on pokazuje karakteristike stabilne i sigurne „ličnosti“. Kreće se ponosno, sigurno gazi sa sve četiri noge, sa uzdignutim repom i uspravljenim ušima. „Ja sam važan“. Često je dovoljno da samo fiksira pogledom drugog pripadnika čopora i da se ovaj udalji savijenog repa, ili u prevodu – shvatam ko je „gazda“, OK.
Ali biti gazda ne znači da samo nosiš visoko podignut rep. Alfa vuk se brine i za ospstanak čopora. On je kreator strategije tima: kada se čopor seli do novog staništa, kada kreće u lov, on štiti teritoriju i organizuje brigu o mladima.
Za brigu o potomstvu alfa para zadužena je beta postava, prva rezerva čopora. A briga podrazumeva i vaspitavanje mladih u smislu da se što pre nauče da odluke lidera moraju da se poštuju.
I šta sada? Ko je ovde od koga ukrao ideju organizovanja u drutšvene grupe, socijalni red, hijerarhiju, podelu rada i liderstvo? Vuk od čoveka ili čovek od vuka?
1.1. Omega vuk
Gde su prvi, tu su uvek i poslednji. Poslednji na hijerarhijskoj lestvici vučjeg čopora je omega vuk ili vučica, ne pravi se diskriminacija po polu. Omega je onaj koji je potčinjen svim ostalim članovima čopora. Omega uglavnom spava izvan čopora i ne učestvuje u socijalnim događajima. Ne dozvoljava mu se da zavija sa ostalima, ne učestvuje u jutarnjem ritualu pozdravljanja kroz koji prođu svakog jutra svi ostali: dodirivanje njuškom umesto poljupca za dobro jutro. Doduše, učestvuje u društvenim igrama koje liče na žmurke, i to kao objekat. Svi traže omega vuka i kada ga pronađu, udaraju ga i eventualno ujedaju.
Najstrašnije je što ga nikad ne zovu na gozbu. A kad do gozbe dođe, prvo jede alfa par, zatim beta i tako redom. Protokol za zajednički ručak. Omegi ne daju da priđe dok svi ne budu siti. Tek tada može da se smatra pozvanim na ručak ili večeru, ili lizanje praznih tanjira.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET