Trgovinski menadžment | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Trgovinski menadžment". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
Uvod………………………………………………………………2
1. Vrste troškova u trgovini……………………………………….3
1. 1. Direktni I indirektni troškovi trgovine…………………3
1. 2. Varijabilni I fiksni troškovi trgovine…………………..4
1. 3. Nizbežni troškovi I troškovi koji se mogu izbeći……...5
1.4. Normalini troškovi plasmana I troškovi u cilju povećanja I unapređenja plasmana……………………………………………5
5. Troškovi prema funkcijama……………………………6
Zaključak…………………………………………………………..8
Literatura…………………………………………………………..9
UVOD
Troškovi trgovine nisu dovoljno pažljivo proučavani kao proizvodni troškovi. Medjutim sa povećanjem učešća trgovinskih troškova u ukupnim troškovima maloprodajne cene počinje i intenzivnije proučavanje troškova trgovine.
Kako bi se što bolje objasnili i kako bi se uticalo na njihovu veličinu, troškovi trgovine su klasifikovani na različite načine, sa različitih stanovišta.
VRSTE TROŠKOVA U TRGOVINI
Direktni i indirektni troškovi trgovine
Varijabilni i fiksni troškovi trgovine
Neizbežni troškovi i troškovi koji se mogu izbeći
Normalni troškovi plasmana i troškovi u cilju povećanja I unapređenja
Troškovi prema funkcijama
1. DIREKTNI I INDIREKTNI TROŠKOVI TRGOVINE
Naabavna cena obuhvata fakturnu cenu, pakovanje, prevoz, eventualnu carinu i osiguranje robe na putu uz umanjenje za rabat i bonifikacije.
Cena koštanja u odnosu na nabavnu cenu uvećava se za troškove trgovine. Do sada je u praksi bilo neizvodljivo podeliti troškove po nosiocima zbog određivanja približno realne cene koštanja. Kako bi rešile ovaj problem trgovinske organizacije su išle linijom manjeg otpora. U mesto da nađu metode za pravilno terećenje pojedinih nosioca na bazi ekonomskih kriterijuma, trgovinske organizacije su ih teretile na osnovu sposobnosti terećenja pojedinih proizvoda.
Luksuzna i uvozna roba, artikli visokog kvaliteta terećeni su nesrazmerno visokom razlikom u ceni. Nasuprot tome demodirani artikli, roba sumnjivog kvaliteta, roba za kojom nema dovoljno tražnje terećeni su malom razlikom u ceni ili ih uopšte nisu teretili nego su prodavali sa gubitkom.
2. VARIJABILNI I FIKSNI TROŠKOVI TRGOVINE
Prema tome kako troškovi reaguju na obim prometa delimo ih na varijabilne (promenljive) i fiksne (stalne).
Varijabilni troškovi su oni koji se menjaju u zavisnosti od obima prometa i dele se na proporcionalne, degresivne i progresivne.
Proporcijalni varijabilni troškovi su oni koji se menjaju srazmerno sa promenom obima prometa (kod povećanja obima se povećavaju, a kod smanjenja obima smanjuju). U ovu grupu spadaju troškovi materijala za pakovanje robe, troškovi električne energije za pogon mašina za pakovanje i sl.
Degresivni varijabilni troškovi su oni koji rastu pri povećanju obima prometa, ali u slabijoj meri nego što se povećava obim prometa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET