Trening menadžment | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Trening menadžment ". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Смер: Предузетнички менаџмент
Предмет: Менаџмент људских ресурса
СЕМИНАРСКИ РАД
ТРЕНИНГ МЕНАЏМЕНТ
Чачак, април 2013
UVOD
1. ТРЕНИНГ МЕНАЏМЕНТ
Структура сваког пословног система чине бројне подструктуре:
Функционална подструктура која се састоји у извршавању послова из поделе рада која је извршена и утврђена у организацији;
Професионална и квалификована структура коју чине професија запослених и њихове квалификације.
Професија је заокружена целина способности, знања, навика и вештина које појединцу омогућавају одређене задатке и послове са одређеним захтевима на неком одређеном подручју рада неке делатности и тиме стиче средства потребна за живот.
Квалификације је синтеза образовања и практичног искуства. Она представља прилагођеност и способност неког појединца за ефективно обављање одређеног посла у одређеној делатности. Најчешће се квалификација везује за завршну квалификацију стечену образовањем и одговарајућом дипломом.
Социјално-демографска структура одређена је социо-демографским обележјима, полом, породичним статусом, узрастом итд.
Социо-психолошка структура коју чини склоп међуљудских односа у радном колективу.
Све наведене структуре могу позитивно утицати на однос запослених према образовању и развоју. Основна активност тренинг менаџмента је перманентно утврђивање и задовољење образовних потреба у пословном систему.
То је могуће створити кроз следеће активности:
Утврђивање структуре образовних институција од интереса за предузеће;
Утврђивање политике образовања запослених у предузећу;
Пројектовање модела функционалног образовања запослених у предузећу;
Планирање и програмирање функционалног образовања запослених;
Планирање и програмирање преквалификације запослених;
Специјализација запослених;
Праћење резултата тренинга;
Израда нормативних аката у тренингу;
Организација, реализација и вредновање утврђених послова и програма;
Ове активности тренинг менаџмента су оријентационе. Које ће од њих бити заступљене у појединим пословним системима зависи од њихових специфичности.
Поред наведених активности пословни системи у образовној активности својих запослених могу користити и бројне друге. Основ развоја тренинг менаџмента је ново пословно окружење које ставља акценат на креативност и иновације више него икад раније.
Садашња новонастала технологија и њена примена повлаче са собом велику одговорност људских ресурса који је користе. Тренинг је организован и сложен процес са свим унапред прецизно утврђеним и усклађеним чиниоцима. Тренинг је јако сложена категорија, зато мора да буде добро осмишљена, проектована и реализована. Тренинг процес се све више организује поред потреба матичног пословног система, за потребе и других.
Тренинг сектори су одговорни за :
Идентификовање захтева за тренингом запослених у циљу што успешнијег остваривања оперативних задатака
Развој и извиђење тренинга
Сарадња са свим референтним кућама, ако не постоје друга решења која гарантује обученост запослених за суочавање са идентификованим потребама;
Извештавање и сарадња са центром за људске ресурсе о захтевима за пружање услуга тренинга и друго;
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET