Timski rad i supervizija timova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Timski rad i supervizija timova". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BEOGRADU
FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
DIPLOMSKE AKADEMSKE (MASTER) STUDIJE
TIMSKI RAD
Tema rada:
TIMSKI RAD I SUPERVIZIJA TIMOVA
Beograd, jun 2010.
SADRŽAJ
UVOD
TIMSKI RAD
PO ČEMU SE TIMOVI RAZLIKUJU OD DRUGIH RADNIH
GRUPA?
Kao i svaka grupa, i radna grupa da bi bila grupa mora zadovoljiti najmanje tri karakteristike: da ima svrhu ili cilj postojanja, da deluje u smeru ostvarenja tog cilja, da ima vođu, odnosno vođstvo i specifičnu strukturu koja može biti vrlo raznolika, ali je uvek u funkciji ostvarenja svrhe i ciljeva grupe.
Sledi da tim može biti jedna od vrsta radnih grupa. U uvodu je naglašeno kako je timski rad neophodan pri obavljanju složenih zadataka za čije ostvarenje su potrebna znanja iz različitih područja, struka. U literaturi tim se definiše kao ,,grupa stručnjaka i specijalista okupljena na nekom projektu ili zadatku“, odnosno ,,grupa ljudi koja zajednički obavlja neki posao“. Zajednički rad dovodi do toga da se u timovima uspostavljaju drugačiji odnosi od onih koji se uspostavljaju u radnim grupama u kojima članovi nisu toliko međusobno zavisni. Neka radna grupa je tim ukoliko je delovanje članova te grupe usmereno na određeni cilj i ukoliko članovi da bi taj cilj ostvarili moraju međusobno sarađivati (Rozman, 1993.). Svrha timskog rada nije u izjednačavanju polazišta, nego u osvetljavanju problema iz različitih perspektiva i pozicija na način na koji se uvažavaju različita gledišta bilo različitih stručnjaka, bilo stručnjaka iste struke.
Rozman (1993.) navodi sledeća obeležja timova:
1. Zadatak, odnosno zadaci usmereni ka cilju/ciljevima. Osnova za određenje timskog zadatka čini problem, odnosno problemi koji članovi tima zajednički rešavaju. Pokretačku moć imaju ciljevi koje članovi prihvataju, s kojima se slažu pa stoga možemo govoriti o poistovećivanju članova tima kako sa zadatkom tako i s ciljevima timskog rada.
Vratimo se na pitanje iz naslova - po čemu se timovi razlikuju od drugih radnih grupa?
Za tim možemo reći da je radna grupa, ali specifična radna grupa. U radnim gr
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
nja i udruživanje stručnih i ličnih potencijala.
TIM OBIČNA RADNA GRUPA Članovi:
prihvataju međuzavisnost
su svesni da mogu uspeti jedino uz međusobnu podršku
mogu zanemariti ličnu korist
se obavezuju dogovorenim ciljevima
doprinose zajedničkom cilju
stvaraju atmosferu poverenja
izražavaju svoje misli, osećaje, stavove, neslaganja
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET