Tehnike za strategijski menadžment | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnike za strategijski menadžment". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
Predmet: STRATEGIJSKI MENADŽMENT
TEHNIKE ZA STRATEGIJSKI
MENADŽMENT
Lapovo,Septembar-2009.
SADRŽAJ:
Sadržaj………………………………………………………………......…….……………1
Uvod......................................................................................................................................2
Analiza jaza...........................................................................................................................3
Benčmarking…………………………………………………………..….……….....…….4
Metoda scenaria……………...………………………………………...……………..……8
SWOTAnaliza……………………………………….......…………...……………………11
Portfolio analiza……………………………….………………………..…..........………..16
Zaključak..............................................................................................................................21
Literatura…………………………………………………………………...……………...22
UVOD
Kako bi svojim organizacijama obezbedili opstanak, rast i razvoj i ostvarivanje svih drugih poslovnih ciljeva savremeni menadžeri moraju da razumeju koncept strategijskog razmišljanja i delovanja. Razumevanja koncepta strategijskog menadžmenta podrazumeva upoznavanje sa teorijsko-metodološkim osnovama naučne discipline,razvojem i karakteristikama filozofije strategijskog razmišljanja. Analiza procesa
strategijskog menadžmenta predstavlja pragmatičan pristup identifikovanju bazičnih koraka počev od strategijske analize do implementacije i kontrole izabranih strategija.
Veze i odnosi organizacije i njenog okruženja su svakako neminovni za uspešno funkcionisanje pomenute organizacije,a često i jedan od presudnih faktora za njeno održavanje i tržišnu uspešnost i konkurentnost.
Praksa i teorija menadžmenta pokazuju da nije dovoljno strategijski planirati već je podjednako važno da se napravi strategijska promena. Ritam promena se ubrzava a menadžeri su pod sve većim pritiskom da u strategijskom opredeljenju firme prave velike i male promene. Današnji lideri moraju da budu proaktivni, da predviđaju promene, da se neprekidno usavršavaju i kad je to potrebno, naprave u svojim strategijama dramatične promene. Izazov pred kojim se nalaze menadžeri je biranje onih strategija kojima se obezbeđuju prednosti koje se mogu dugoročno zadržati.
Vrlo je bitno da misija i vizija jedne firme budu uskladjene sa njenim strategijskim ciljevima,pa su svakako i veoma bitne same tehnike strategijskog menadzmenta,odabir istih,vreme i način sprovodjenja.
1.ANALIZA JAZA
Analiza jaza predstavlja koncept, odnosnu jednu od tehnika strategijskog upravljanja za utvrđivanje mogućnosti rasta i razvoja preduzeća. To je koncept koji se u osnovi svodi na to da se kroz identifikovanje nivoa aspiracije i sadašnjih mogućnosti stimuliraju iztraživanje u planskom procesu sa ciljem da se otkriju strategije za popunjivanje jaza. To znači da se ovim tehnikom za duži period od 5 do 10 godina projektuju ciljevi i utvrđuje jaz između tako projektovanih ciljeva i ciljeva koji bi preduzeće verovatno ostvarilo ukoliko se ne bi preduzimale nikakve menedžerske aktivnosti. Ciljevi se daju najčešće kao ukupan prihod, dobit, tržišno učešće, obim prodaje, itd.Analiza jaza obično podrazumeva sledeće korake, odnosno projekcije :
1. Utvrđivanje gde smo mi sada, polazeći od analize internih faktora sredine i eksternih faktora sredine preduzeća.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET