SWOT analiza | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "SWOT analiza". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


1. Uvod
Većina organizacija danas priznaje značaj strateškog planiranja za dugoročni rast i dobrobit firme. Menadžeri su utvrdili da preciznim definisanjem misije svojih organizacija, mogu bolje kanalisati pravac organizacije. Rezultat toga je bolje funkcionisanje i brža i spremnija reakcija na promene sredine.
Strateško planiranje u velikoj meri pomaže menadžerima , jer im omogućava pripremu za promenljivu sredinu u kojoj njihove organizacije funkcionišu. Danas se događaji smenjuju isuviše brzo da bi iskustvo koje poseduju menadžeri bio jedini pouzdan vodič, tako da su menadžeri prinuđeni da razviju nove strategije koje odgovaraju problemima i prilikama u budućnosti.
Pred menadžere savremenih kompanija nameće se kao imperativ stalna borba u pravcu ostvarivanja postavljene vizije, misije i ciljeva kompanije.Strategijski menadžment prihvataju i praktikuju preduzeća suočena sa sve više promenljivom, turbulentnom i kompleksnom sredinom.
Menadžeri preduzeća vrše proces planiranja koji se sastoji od definisanja misije , vizije, analize spoljašnjeg i unutrašnjeg okruženja,utvrđivanje strategije,utvrđivanja ciljeva preduzeća što znači da se u svakoj od ovih faza primenjuju različite tehnike planiranja.
Za analizu spoljašnjeg okruženja i interne sredine preduzeća najviše se koristi SWOT analiza.
2. SWOT analiza
SWOT je skraćenica od engleskih reči: Strenghts (snage), Weaknesses (slabosti), Opportunities(šanse) i Threats (pretnje).U preduzećima SWOT analiza je alat koji se koristi za planiranje strategije kojom se sučeljavaju interne snage i slabosti organizacije sa eksternim šansama i pretnjama. SWOT analizom se kombinuje procena internih faktora sa onima koji dolaze iz eksternih izvora na tržištu i u poslovnom okruženju i nad kojima organizacija nema kontrolu.Samo preduzeće bi trebalo da aktivira snage, prevaziđe slabosti, iskoristi šanse i da se odbrani od pretnji.SWOT analizom menadžeri preduzeća dobijaju odgovor da li je njihovo preduzeće u stanju da ostvari plan i sa kojim će se preprekama suočiti.
SWOT analiza se može vršiti na nivou organizacije kao celine,na nivou organizacione jedinice, proizvoda, ali i na nivou geografskog područja, odnosno svuda tamo gde postoji poseban interes da se procene šanse i pretnje. Ishod SWOT analize je strukturisana osnovna informacija, zajedničko razumevanje stvarnosti i skup zajedničkih strategijskih opcija.
Dve glavne komponente SWOT analize su:
1) indikatori unutrašnje situacije opisane putem snaga i slabosti;
-snaga je definisana kao bilo koji unutrašnji kvalitet znanja , tehnologije, motivacije i preduzetničkog duha, finansija, poslovnih veza, koja može da pomogne da se iskoriste šanse i da se savladaju prepreke;
-slabost je neko unutrašnje stanje ili bilo koji unutrašnji nedostatak koji dovodi u opasnost ili onemogućava iskorišćavanje šansi.
2) indikatori spoljašnjeg okruženja opisani su putem postojećih prepreka i neiskorišćenih šansi:
-šansa je svaka okolnost ili karakteristika koja ide u korist potražnje proizvoda ili usluga organizacije, gde ona uživa konkurencijsku prednost;
-prepreka je izazov nekog nepovoljnog trenda ili neke spoljašnje okolnosti koja će nepovoljno da utiče na položaj organizacije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET