Studija slučaja - Komunalno Javno Preduzeće Kostajnica | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Studija slučaja - Komunalno Javno Preduzeće Kostajnica ". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


MEGATREND
FAKULTET ZA KULTURU I MEDIJE
Studija slučaja
Komunalno Javno Preduzeće
Kostajnica
O PROBLEMIMA U KOMUNALNOJ DELATNOSTI
NA PODRUČJU OPŠTINE KOSTAJNICA SA POSEBNIM OSVRTOM NA
SISTEM VODOSNABDEVANJA,KANALIZACIONI SISTEM,
ODRŽAVANJE GRADSKE ČISTOĆE I ZELENIH POVRŠINA, KAO I
FUNKCIONISANJE ZELENE PIJACE
UVOD
Svaka od zadanih oblasti, iako pripada u strogom smislu komunalnoj delatnosti, u praksi je posebna oblast sa svim svojim specifičnostima. Zbog toga i jasnoće informacije, svaka od ovih oblasti biti će obrađena kao posebna podcelina. Sve ove delatnosti predstavljaju delatnost od javnog interesa, i sve ove delatnosti u opstini Kostajnica pokriva KJP «Komunalno». Iako su u nekim opštinama ove delatnosti odvojene, jedna od druge u posebna preduzeća (obično odvoz smeća sa održavanjem javnih površina, vodovod i kanalizacija – zajedno ili odvojena preduzeća, te javne tržnice, kao posebna preduzeća), u opštini Kostajnica ovo odvajanje delatnosti u posebna preduzeća nije provedeno i delatnosti se još nalaze u jednom preduzeću sa statusom radne jedinice, ili ako ništa obračunske jedinice.
U BiH i RS bile su veoma prisutne težnje za privatizacijom ovih delatnosti, bukvalnom prodajom postojeće opreme i infrastrukture, što predstavlja javno dobro, ali i ovakve aktivnosti pokazale su se pogubne na samom startu i sada se pažljivije prilazi ovom pitanju. Iako je poslovanje ovakvih komunalnih preduzeća u prošlosti bilo opterećeno mnogim slabostima ovih preduzeća, kao i ukupnog duštvenog sistema i trertiranja ovih delatnosti, zastupljeno je mišljenje da bi ovu delatnost trebalo zadržati isključivo kao javnu delatnost, a izgrađenu opremu i sredstva kao javno dobro. Sadašnje stanje po ovim oblastima u opštini Kostajnica potvrđuje ove načelne predloge, s tim da je potrebno da svi rade na održivom organizovanju i funkcionisanju ovih delatnosti na nivou opštine, a u skladu sa dobrim iskustvima drugih subjekata iz ove oblasti.
1.SISTEM VODOSNABDEVANJA GRADA PITKOM VODOM
Ovaj sistem, već duži period nalazi se u procesu posleratne revitalizacije. Mora se priznati da je srećna okolnost što je neposredno pred rat i u najvećem delu rađen i u ovoj fazi izrade pušten u pogon. Ovaj sistem građen je kao sistem vodosnabdevanja grada, ali se postepeno transformiše u sistem vodosnabdevanja opštine, što je i pozitivna praksa.
Ovaj sistem vodu dobija sa tri izvorišta i to:
-izvorište «Bubjarica», sa minimalnom izdašnošću od 1 l/s,
-izvorište «Tašli bunar», sa minimalnim količinama od 2 l/s,
-izvorište «Mravo polje», sa preko 20 l/ s u minimalnim izdašnostima.
Izvrorišta «Bubnjarica» i «Tašlin bunar» nalaze se u neposrednoj blizini grada, odnosno u rubnim delovima urbanističkog obuhvata grada, i nalaze se u funkciji vodosnabdevanja grada duži period, dok je izvorište «Mravo polje» udaljeno od grada 10 km, uveden je u sistem 1988. godine, u fazi izgradnje. Izvorišta «Bubnjarica» i «Tašli bunar» nemaju mogućnost za povećanje izdašnosti ili novih količina vode, i opterećena su problemima zaštite ovih lokaliteta. Izvorište «Mravo polje» ima dovoljne količine vode kako u zahvatu, tako i potencijalne rezerve, određenim zahvatima koji su skuplji, tako da je osnovno izvorište za ovaj sistem. Takođe ovo izvorište lakše je zaštiti, imajući u vidu lokalitet izvorišta. Sadašnji sistem vodosnadbevanja poseduje uz kaptažne zahvate na tri lokaliteta izvorišta i rezervoare ukupnog kapaciteta 280m3, te cevovode dužine 33 km.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET