Upravljanje znanjem | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje znanjem". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
EKONOMSKI FAKULTET ZAGREB
UPRAVLJANJE ZNANJEM
SEMINARSKI RAD
KOLEGIJ: “Informacijska tehnologija u modeliranju poslovnih procesa“
ZAGREB, 2006.
SADRŽAJ
1. Uvod
2. Definicija znanja, vrste i podjela
3. Definicija, komponente i pristupi upravljanja znanjem
4. Reinženjerstvo poslovnih procesa i upravljanje znanjem
5. Informacijska tehnologija i upravljanje znanjem
6. Zaključak: Važnost upravljanja znanjem
7. Popis literature
1. Uvod
Današnji se poslovni svijet nalazi u okruženju visokog stupnja nesigurnosti i nemogućnosti predviđanja budućnosti. U situaciji kad ponuda na tržištu značajno nadmašuje potražnju, u uvjetima dinamičnog i turbulentnog poslovnog okruženja te konkurencije s jedne strane i sve većih očekivanja i zahtjeva ulagača s druge strane, rastu potrebe za učinkovitijem upravljanjem. Od svih dobara koja tvrtkama stoje na raspolaganju, najdragocjenije u razvijenom poslovnom svijetu danas je znanje tj. intelektualni kapital. Organizacijska znanja i potencijali čine osnovu intelektualnog kapitala tvrtke. Može se općenito konstatirati da su znanja koja ljudi posjeduju puno veća nego što se koriste u poslovnim sustavima. Ta se znanja mogu mjeriti i uračunati u dio ukupne vrijednosti tvrtke. Upravljanje znanjem putem primjene koncepta poslovne inteligencije neizostavni je element strategije uspješnih globalnih poslovnih sustava, a isto tako i državnih institucija razvijenih zemalja. Tako se strategijske potrebe organizacija za kreiranjem i re-kreiranjem novog znanja dostižu sinergijom putem procesiranja informacija uz pomoć naprednih informacijsko-komunikacijskih tehnologija i korištenjem inovativnih i kreativnih kapaciteta koji su skriveni u ljudskom društvu. Primjena koncepta i tehnologije poslovne inteligencije omogućava lakše i učinkovitije rješavanje upravljačkih problema. Poznavanje suvremenih trendova i menadžerskih alata i njihova primjena u gospodarstvu neophodna je za razvoj, a naročito za stjecanje konkurentske prednosti te za opstanak i napredovanje poslovnih subjekata na tržištima.
2. Definicija znanja, vrste i podjela
U posljednje se vrijeme često mogu pročitati ili čuti riječi znanje i upravljanje znanjem te se sve više naglašava uloga znanja u mogućem rješavanju gospodarskih problema današnjice. Uz navedene riječi nadovezuju se i pojmovi intelektualni kapital i poslovna inteligencija. Istovremeno sve češće se govori o prijelazu iz informacijskog društva u društvo znanja. Pri tom se rijetko definira sam pojam znanje, dok je pojam upravljanje znanjem (engl. knowledge management), krajem devedesetih godina prošlog stoljeća bio dosta popularan i obrađivan u stranoj stručnoj literaturi kao jedan od mnogih "alata" koji stoje na raspolaganju suvremenom menadžmentu u svakodnevnoj praksi.
Naglašavanje uloge znanja u novije vrijeme posljedica je značajnih strukturnih promjena u razvoju ekonomije. Ona se krajem prošlog stoljeća potpuno mijenja u svojoj biti i prelaskom iz industrijske u suvremenu informacijsku ekonomiju današnjice, glavni resursi više nisu materijalna dobra, već novi čimbenik ekonomskih aktivnosti i produktivnosti postaje ekonomija znanja.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET