Upravljanje projektima | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje projektima". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
1.UVOD........................................................................................................2
2.UPRAVLJANJE PROJEKTIMA-DEFINICIJA.......................................3
3.RAZVOJ PODRUČJA..............................................................................4
4.DEFINICIJA PODRUČJA........................................................................5
4.1.Projekt.....................................................................................................5
4.2.Upravljanje projektom.............................................................................5
4.3.Program i portfelj....................................................................................6
4.4.Proces upravljanja projektom (procesi projekta)....................................6
4.5.Područja upravljanja projektom..............................................................6,7
4.6.Model zrelosti.........................................................................................8,9
5.MODEL AGINLOGA UPRAVLJANJA PROJEKTOM.........................9
6.EKSTREMNO UPRAVLJANJE PROJEKTIMA...................................10
7.UTJECAJ AGILNIH METODA RAZVOJA NA UPRAVLJANJE PROJEKTOM..............................................................................................10
8.ADAPTIVNO PROJEKTNO OKRUŽENJE...........................................10,11
9.OSTALA PROJEKTNA OKRUŽENJA..................................................11
ZAKLJUČAK..............................................................................................12
LITERATURA.............................................................................................13
1. UVOD
Ulazeći u 21. stoljeće, shvaćanje se područja upravljanja projektima promijenilo. Međutim, nije se samo pojavila potreba za implementacijom procesa formalnoga vođenja
projekata, već se sve više uvode rješenja specifična za pojedino okruženje u kojem se projekt odvija. Takav dinamični razvoj područja slijedio je nakon nekoliko faza sazrijevanja. Područje upravljanja projektima, iako se razvilo iz tehničkih disciplina, s vremenom je pod utjecajem drugih područja sve više postalo multidisciplinarno. Tako za uspješan rad na cjelokupnom projektu treba uzeti u obzir, osim užega područja upravljanja projektima, prije svega organizacijsku strukturu i okruženje projekta i znanje s područja primjene projekta, standarde i pravni okvir, te općenito znanje iz poslovnoga upravljanja i međuljudskih
odnosa. Svaki od tih čimbenika može imati veliki utjecaj na uspješnost projekta.
2.UPRAVLJANJE PROJEKTIMA – DEFINICIJA
agilnim, odnosno adaptivnim i ostalim modernim metodologijama. Kao zaključak se nameće mogući daljnji razvoj područja, vodeći računa o dosadašnjem razvoju i definicijama područja.
Ključne riječi. Projekt, upravljanje projektom, portfelj, procesi projekta, područja upravljanja projektom, model zrelosti, metodologija, tradicionalni pristup, agilne metodologije, adaptivno okruženje, generičke metodologije, upravljanje resursima.
3. RAZVOJ PODRUČJA
Razvoj formalnoga upravljanja projektima započeo je 1950-ih kao potreba Ministarstva obrane Sjedinjenih Američkih Država za razvojem složenih vojnih sustava. Time se potvrđuje i činjenica da je područje upravljanja projektima nastalo iz tradicionalnih inženjerskih disciplina . Ispočetka je upravljanje projektima nametnuto iz potrebe za standardiziranjem procesa i uključivalo je jasne ciljeve pa su ekipe koje su dobile zadatak mogle pouzdano planirati. Najveći čimbenik daljnjega rasta područja bila je težina poslova unutar inženjerskih zanimanja . U to je doba (1960-e) računalna industrija započela svoj jaki utjecaj na poslovna okruženja, te su se računala počela sve više rabiti za poslovne potrebe. U tim ranim početcima za sve se projekte rabio isti pristup, naslijeđen od ostalih inženjerskih disciplina. Međutim, brzorastuće područje računalne industrije često je imalo za posljedicu neuspješne projekte, bilo zbog neispunjenja rokova bilo zbog očekivanja kupaca. Postajalo je očitije da tradicionalni pristup nije prikladan za takve projekte. Paralelno s tradicionalnim pristupom počeli su se razvijati i novi pristupi, dok je ovaj tradicionalni i dalje ostao u primjeni. Nasuprot tradicionalnom inženjerskom pristupu, početno se razvio dinamični model , koji je morao odgovoriti na veće zahtjeve za kontrolom troškova nasuprot vrijednosti proizašloj iz projekata, a i sve većim zahtjevima za bržim postignućem ciljeva projekta. Kao krajnji korak u razvoju, dovodeći sva ograničenja vezana uz povećanje koristi proizašle iz projekta, brzom razvoju i velikim promjenama unutar projektnoga plana do velikoga izražaja, pojavio se ekstremni pristup.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET