Upravljanje finansijama preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje finansijama preduzeća". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UPRAVLJANJE FINANSIJAMA PREDUZEĆA
UVOD
Moderno finansijsko upravljanje,odnosno finansijski menadžment kompanija bazira se na informacijama i rezultatima sistematskog praćenja, prikupljanja, obrade i obračuna složenih pokazatelja finansijskog poslovanja – odnosno na finansijskoj analizi poslovanja.
Finansijska analiza je veoma detaljno ispitivanje finansijskog i ekonomskog stanja i rezultata poslovanja nekog preduzeća. Obavlja se na osnovu finansijskih izveštaja tog subjekta: bilansa stanja, bilansa uspeha, izveštaja o novcanim tokovima, izveštaja o promenama na kapitalu, napomenama, zaključnim listovima, izvodima iz poslovnih knjiga i slično.
Finansijska situacija je dobra ako ima dovoljno sredstava za izvršenje postavljenog zadatka, ako postoje skladni odnosi između osnovnih i obrtnih sredstava u celini, ako nisu poremećeni normalni odnosi između konstitutivnih elemenata ako su rokovi potraživanja kraći, sopstveni izvori jači od pozajmljenih (tuđih),ako su rokovi vraćanja pozajmljenih sredstava duži, ako je kamata manja, u obrnutom slučaju je loša.
Finansijska analiza preduzeća obuhvata analizu prinosnog, imovinskog i finansijskog položaja preduzeća. Ona je korisna raznim učesnicima u biznisu, jer im pomaže da razumeju položaj preduzeća i donesu odgovarajuce odluke. Navodimo tipične korisnike finansijske analize i vrstu odluka koje na osnovu nje donose:
menadžment – na osnovu analiza donosi svakodnevne odluke o korektivnim merama u vodenju finansija preduzeća;
vlasnici - dolaze do zaključka da li preduzeće ima dobru prespektivu i da li je finansijski i top menadžment uspešan;
poverioci - da li će njihova potraživanja biti naplaćena u roku dospeća, ili su rizična pa je potrebno tražiti čvrsta obezbedenja potraživanja;
banke – da li da odobre kredit preduzeću i pod kojim uslovima, odnosno sa kojim obezbedenjem vraćanja kredita.
Na osnovu finanisijske analize sagledava se realna i objektivna finansijska situacija preduzeća. Finansijska analiza treba da pruži odgovore, izmedu ostalih, i na sledeća pitanja:
koja je struktura imovine preduzeća i njegovih izvora finansiranja;
kakva je njegova likvidnost i solventnost;
koji je stvaran a koji optimalan obim zaliha i obrtnih sredstava;
gde se preduzeće nalazi u pogledu uspešnosti poslovanja;
kako menadžmet finansira investicije;
kojim i kolikim poslovnim i finansijskim rizicima je izloženo;
kakva je zaduženost i finansijska stabilnost;
gde je prelomna tačka rentabiliteta
da li vlasnici primaju dovoljan iznos sredstava po osnovu vlasništva i slično.
Informacije dobijene finansijskom analizom predstavljaju polaznu osnovu za preduzimanje mera i akcija usmerenih na popravljanje boniteta i trendova u poslovanju i razvoju preduzeća.
Finansijska analiza pokazuje efikasnost i delotvornost finansijske politike, kao jedan od osnovnih elemenata upravljanja finansijama preduzeća. Rezultati finansijske analize značajni su za formiranje adekvatne finansijske politike. Finansijka politika, kao sastavni deo ukupne poslovne politike preduzeća, predstavlja osnovu upravljanja finansijama preduzeća. Ovu funkciju obavlja finansijski menadžment preduzeća ,odnosno kompanije.
 
1.FINANSIJSKA FUNKCIJA PREDUZEĆA
Tržišne uslove privređivanja karakteriše činjenica da svaki privredni proces započinje i završava se novcem, odnosno ulaganjem u pojedine faze procesa reprodukcije.Shodno tome, u tržišnim uslovima privređivanja postoji problem obezbeđenja dovoljne količine potrebnih novčanih sredstava. Dakle, za svaki proces reprodukcije neophodno je raspolagati početnom masom novčanih sredstava. Ukoliko se ova sredstva ne mogu obezbediti iz sopstvenih izvora, potrebno ih je nabaviti na tržištu finansijskih sredstava. Nakon obezbeđenja finansijskih sredstava reprodukcijski tok se nastavlja procesom nabavke, putem koga se novčana sredstva pretvaraju u materijalni oblik poslovnih elemenata neophodnih za kontinuitet procesa proizvodnje. Reprodukcijski proces se nastavlja proizvodnjom u kojoj sredstva imaju proizvodni oblik.U procesu proizvodnje sa radom i potrošnjom proizvodnih elemenata stvara se nova upotrebna vrednost u obliku proizvoda koji imaju i novu vrednost. Reprodukcijski ciklus se nastavlja ulaskom u prometnu fazu. Sredstva iz robnog oblika, dejstvom prometne funkcije(prodajom) ponovo se pretvaraju u novčani oblik, ali u uvećanom iznosu u odnosu na prvobitno stanje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET