Benčmarking | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Benčmarking". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad
Tema seminarskog rada iz predmeta reinženjering poslovnih procesa:
Benchmarking
Beograd
2012
Sadržaj
1. Uvod 3
2. Pojam i značaj benčmarkinga 4
3. Tipovi benčmarkinga 6
3.1. Kompetitivni benčmarking ( takmičarski ) 8
3.2. Funkcionalni benčmarking 8
3.3. Interni benčmarking 9
3.4. Generički benčmarking 9
4. Proces benčmarkinga 10
5. Pozitivni efekti benčmarkinga 14
6. Potencijalne posledice benčmarkinga 16
7. Zaključak 17
Literatura 18
Uvod
U savremenim uslovima, poslovanje preduzeća, da bi opstalo, ima samo jednu alternativu – da bude konkurentno. Kriterijum uspešnosti rada menadžmenta nije u stvaranju „uspešnog“ preduzeća, već preduzeća koje je bolje od konkurentskog. Danas su, mnoge kompanije uspešne upravo zahvaljujući korišćenju benčmarkinga kao glavnog koncepta strateškog menadžmenta.
Benčmarking je metoda posvećena unapređenju rada i kvaliteta koju najčešće koriste uspešne kompanije. Na engleskom benchmark znač i standard, vrednost ili reper prema kome se mere ili upoređuju druge vrednosti. Kao tehnika, benčmarking je osmišljeni sistematski pristup unapređenju procesa i aktivnosti u organizaciji koji se odvija kroz njihovo poređenje sa istim ili sličnim procesima koji se objektivno smatraju najboljim, bilo da se ti procesi odvijaju u drugim delovima organizacije ili van nje. Benčmarking se, dakle, sastoji u otkrivanju, utvrđivanju i razumevanju procesa i poslova koji se na nekom drugom mestu obavljaju na bolji ili najbolji način i njihovom prenošenju i prilagođavanju na druge, (iste ili slične) procese u organizaciji. Cilj benčmarking a je da se u organizaciji unaprede procesi i poslovi, postave novi standardi rada koji će doprineti da se i sama organizacija razlikuje i izdvoji od konkurencije. U suštini benčmarking a leži jasna, prirodna i razumljiva želja: da se uči od onih koji su u nečemu bolji od nas.
U daljem izlaganju pokušaću da približim pojam benčmarkinga, njegove tipove i sam proces.
Pojam i značaj benčmarkinga
Pojam benchmarking nastao je od dve engleske reči, bench koja na engleskom označava klupu ili sedište, dok mark predstavlja znak, oznaku, potrebni standard, nivo. U Oxfordskom rečniku iz 1987. god. se ne nalazi referenca pod nazivom „benchmarking“ , već samo benchmark kao jedna reč u značenju: geometarski znak koji pokazuje tačku na nekoj liniji nivoa, standard ili referentna tačka. Novija izdanja povezuju benchmark sa načinima i frazama kao što je standard za poređenje, reper, referentni okvir, model.
Poreklo pojma benčmarking izvorno se vezuje uz oznaku koja izražava udaljenost, ili polaznu tačku od koje se meri udaljenost. Postavljeni bencmark pokazuje udaljenost od te polazne oznake. Za svaku organizaciju je bitno da ima postavljene jasne ciljeve, a benčmarking je upravo pouzdani pokazatelj organizacije gde se nalazi u odnosu na zacrtane ciljeve.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET