Devizno tržište i formiranje deviznog kursa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizno tržište i formiranje deviznog kursa". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
SADRŽAJ 1
UVOD 2
DEVIZNO TRŽIŠTE 3
1.1 ŠTA JE TO DEVIZNO TRŽIŠTE? 3
1.2 KOJA JE ULOGA DEVIZNOG TRŽIŠTA? 3
1.3 ORGANIZACIJA I UČESNICI NA DEVIZNOM TRŽIŠTU 4
1.4 POSLOVI NA DEVIZNOM TRŽIŠTU I VRSTE DEVIZNIH TRŽIŠTA 6
DEVIZNI KURS 7
2.1. POJAM DEVIZNOG KURSA 7
2.2 TEORIJE DEVIZNOG KURSA 8
2.3 Režimi deviznih kurseva 11
ZAKLJUČAK 17
LITERATURA 18
UVOD
Finansijska tržišta predstavljaju najznačajniji i najosetljiviji deo ukupnog ekonomskog i finansijskog sistema svake zemlje. Ona omogućavaju normalno i nesmetano funkcionisanje nacionalne ekonomije. Na njima se odražavaju sva zbivanja u realnim tokovima društvene reprodukcije. Ona predstavljaju jedan od osnovnih postulata tržišne privrede.
Finansijska tržišta su deo ekonomskog sistema. Na njih vrše uticaj promene na tržištu proizvoda i promene faktora proizvodnje. Takođe, finansijska tržišta vrše povratni uticaj na tržište proizvoda i faktore proizvodnje. Razvojem finansijskih tržišta povećava se ponuda finansijskih instrumenata, čime i drugi oblici aktive postaju predmet tržišnog valorizovanja.
Finansijska tržišta imaju veliki značaj za razvoj proizvodnje, povećanje društvenog proizvoda i ostvarivanje akumulacije.
Pored opšte i globalne podele finansijskih tržišta, postoji dalja njihova segmentacija na specijalizovana tržišta. Polazeći od finansijske aktive kojom se trguje, razlikuje se pet osnovnih segmenata finansijskih tržišta:
Tržište novca
Tržište kapitala
Devizno tržište
Hipotekarno tržište
Tržište finansijskih derivate
Devizno tržište na specifičan način prožima i novčano tržište i tržište kapitala, zbog čega se ono i tretira kao sastavni deo i jednog i drugog. Međutim, ono ima dovoljno specifičnosti da ga treba tretirati kao posebno finansijsko tržište.
DEVIZNO TRŽIŠTE
1.1 ŠTA JE TO DEVIZNO TRŽIŠTE?
Svaka zemlja ima svoju nacionalnu valutu kao zakonsko sredstvo plaćanja koje predstavlja izraz njenog nacionalnog ekonomsko-finansijskog suvereniteta. Svaka zemlja je u većoj ili manjoj meri, ekonomski upućena na saradnju sa drugim zemljama. Razvoj međunarodne podele rada, međunarodne trgovine, kao i liberalizacija kretanj anovca i kapitala, sve više upućuje nacionalne eknomije (njihove monetarne sisteme i valute) jedne na druge. Broj, raznovrsnost i intenzitet veza postaju svakim danom sve veći i veći.
Devizno tržište je tržište na kojem se trguje posebnom vrstom robe koju zovemo devizama, potraživanjima nominiranim u stranoj valuti koja se najčešće nalaze u formi depozita na računima kod stranih banaka. Ova potraživanja nominirana u stranim valutama proizvod su ekonomskih i finansijskih odnosa subjekata jedne zemlje (rezidenta) sa subjektima drugih zemalja (nerezidentima) i kao takva predstavljaju osnovni predmet kupoprodaje na deviznom tržištu. Devize koje su predmet trgovanja na deviznom tržištu, podležu zakonima ponude i tražnje deviza, pa se devizni kurs formira u tački njihove ravnoteže. Cilj ovog tržišta je održavanje optimalnog nivoa likvidnosti subjekata nacionalne ekonomije u njihovim poslovnim transakcijama sa inostranstvom.
Devizno tržište je interlokalno i intertemporalno. Današnja devizna tržišta su integrisana savremenim sredstvima telekomunikacije, tako da se trenutno mogu obaviti transakcije velikog obima između prostorno veoma udaljenih delova sveta. Istovremeno, na ovom tržištu se može trgovati ne samo promptno sa devizama kojima se raspolaže, nego i terminski, to jest sa budućim deviznim potraživanjima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET