Demokratija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Demokratija". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ПАНЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ АПЕИРОН
ФАКУЛТЕТ ПРАВНИХ НАУКА
ПОЛИТИЧКИ МЕНАЏМЕНТ
(семинарски рад)
Тема: Демократија
Предметни наставник: Студент:
Проф.dr Брано Миљуш Ивана Ђурић
Бања Лука, март 2011.
CАДРЖАЈ
1.УВОД....................................................................................................................1
2.РАЗВОЈ ДЕМОКРАТИЈЕ....................................................................................2
3.ИСТОРИЈСКИ ИЗВОРИ ДЕМОКРАТИЈЕ........................................................3
4.КAРАКТЕРИСТИКЕ ДЕМОКРАТСКЕ ДРЖАВЕ...........................................4
5.КАКО ИЗГЛЕДА ДЕМОКРАТСКО ДРУШТВО..............................................5
6.ШТЕТЕ И УСПJЕСИ ДЕМОКРАТИЈЕ...............................................................6
7.ЗАКЉУЧАК..........................................................................................................7
8.ЛИТЕРАТУРА......................................................................................................8
1.УВОД
Демократија је политичка оријентација која фаворизује владу народа односно изабраних представника владе.Демократија је политички систем базиран на могућности да народ бира своје представнике.Ово- право на бирање представника- је основни и суштински концепт демократије, који може да се примjењује различитим методама и да поприма различите облике.
Демократија може да се схвати и као систем владавине већине.То значи да најјача организована група може да диктира и намеће своју вољу другима.
Етимолошки, демократија је изведена од грчких речи demos и kratos.Недоречености у схватању демократије настају због разлике између саме идеје и облика које демократија поприма када се институционализује,односно реално примjени као концепт друштвеног уређења.Проблеми схватања демократије леже и у различитим нивоима на који индивидуе,појединци схватају,доживљавају своја индивидуална права, односно да ли су и на који начин упознати са својим правом.
Постоје две врсте демократија:
1.ДИРЕКТНА (НЕПОСРЕДНА) ДЕМОКРАТИЈА
2.РЕПРЕЗЕНТАТИВНА (ПРЕДСТАВНИЧКА) ДЕМОКРАТИЈА
У директној демократији сви грађани учествују у процесу доношења одлуке,чиме се спрjечава стварање моћи у рукама изабраних представника.Савремена директна демократија је изражена кроз три основна облика : иницијативу, референдум и опозив.
У представничкој демократији грађани на изборима бирају своје представнике у парламенту и дају им ауторитет да доносе одлуке у њихово име.
2.РАЗВОЈ ДЕМОКРАТИЈЕ
Антички грчки градови – државе, пре свега Атина, важе као колевка демократије која је по томе стара више од 2500 година.
Под утицајем устанка Илона и под утицајем персијских ратова учврстио се грађански идентитет.Победа над далеко моћнијим Персијанцима није осигурала само слободу него је и доказала да су полиси били способни да се одрже,те да су направљени са доста размишљања те их је обасјала у сасвим новом светлу.Грађани су се због тога још више ангажовали,а политика је постала област у којој се могло добити веће признање,добар глас и част,него радом на пољу материјалне продукције.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET