Carine | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carine". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. POJAM I ULOGA CARINE
Jedini instrument u odvijanju robne razmjene sa svijetom, koji se priznaje kao moguća zaštita domaće proizvodnje od negativnog uticaja svjetskog trzišta je carina. Od toga da je carina isključivo nastala kao fiskalni instrument na uvoz, prevoz i izvoz robe, došlo se do toga da carina postaje osnovna mjera zaštite domaće proizvodnje.
Carina je dažbina koja se naplaćuje na stranu robu koja se uvozi na carinsko područje određene zemlje ili se sa tog područja izvozi. To je iznos davanja uvoznika robe u domaćoj valuti po osnovu uvoza, odnosno prelaska robe preko carinske linije jedne države, odnosno prelaska preko granice. Carina je u principu trošak poslovanja uvoznika. Carina se obračunava i naplaćuje u procentu predviđenom u Carinskoj tarifi ili iznosu od određene vrijednosti uvezene robe.
Karakteristike Carine su sljedeće:
Carina je dažbina
Carina je po pravilu trošak uvoznika
Carina je državni prihod koji naplaćuje država
Carina može biti instrument zaštite domaće proizvodnje
Carine su do pojave razvijenog kapitalizma imale dominantno fiskalni karakter i predstavljale značajan prihod za državu. Međutim, na visokom nivou razvoja međunarodne podjele rada, kada je konkurecija neposredno stvarala uslove za polarizaciju svjetskih ekonomskih tokova na razvijene i manje razvijene, carina je dobila izuzetno važnu funkciju zaštite domaće proizvodnje. Savremena ekonomska istorija svijeta obogaćena je, ne samo saznanjem, već i neposrednim uticajem carine kao gavnog instrumenta za zaštitu nacionalnog ekonomskog prostora.
Pojam Carine potiče od riječi “car” s obzirom da su dažbine koje su se ubirale bile vlasništvo cara i zvale se “careve dažbine”. Riječ carina srijeće se još prije naše ere. Poznata je i starim Rimljanima koji su na glavnim trgovačkim putevima u graničnim oblastima osnivali carinske stanice gdje su se naplaćivale sve dažbine za robu.
Crna Gora je u svojoj istoriji uvijek imala “naplatne rampe”, odnosno imala uvedene carine koje je naplaćivala.
2.VRSTE CARINA
Carine se mogu podijeliti na različite vrste, zavisno od kriterijuma, dejstva i uloge u međunarodnoj robnoj razmjeni.
Najznačajnija podjela je prema:
Pravcu kretanja robe
Načinu obračuna i naplate
Prema cilju zbog kojeg se uvode
CARINE PREMA PRAVCU KRETANJA ROBE dijelimo na:
2.1.1. UVOZNE CARINE - nalaćuju se na stranu robu koja se uvozina carinsko područje druge zemlje, s tim da se na tom prostoru zadrži. Uvoznim carinama se direktno utiče na cjenovnu konkurentnost uvezene robe na domaćem tržištu, na obim i strukturu proizvodnje, na opšti nivo cijena…
2.1.2. IZVOZNE CARINE - naplaćuje se na domaću robu koja se izvozi. Uvode se radi sprječavanja izvoza nekog proizvoda kojeg nema dovoljno na domaćem tržištu. Ove carine danas su veoma rijetke. Tako npr. ove carine ima Indija na žitarice , čaj i druge životne namirnice, kako bi te namirnice bile zadržane na tržištu Indije u cilju prehranjivanja domaćeg stanovništva.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET