Funkcije menadžmenta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Funkcije menadžmenta". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
Menadžment je proces oblikovanja i održavanja okruženja u kojem pojedinci, radeći zajedno u skupinama ostvaruju odabrane ciljeve. To je zapravo proces postizanja željenih rezultata kroz efikasno korištenje ljudskih i materijalnih resursa.Sastavan način usmjeravanja pojedinaca, skupina poslova i operacija s ciljem ostvarivanja imenovanih organizacijskih ciljeva sa sredstvima koje organizaciji stoje na raspolaganju. Savremeni menadžeri u principu obavljaju tri zadatka:
Usmjeravaju poslove i organizacije
Usmjeravaju (upravljaju) ljudima
Usmjeravaju (upravljaju) operacijama (proizvodima i uslugama)
Menadžment osigurava da se ciljevi poduzeća ostvare kolektivnom akcijom nosioca pojedinačnih zadataka. Menadžment je svakodnevno suočen s brzim promjenama, kako unutarašnjim tako i vanjskim. U sklopu menadžmenta potrebno je voditi računa o vanjskom i unutarašnjem okruženju preduzeća. Vanjsko okruženje predstavlja prilike i prijetnje za preduzeće, a unutrašnje okruženje slabosti i snage.
FUNKCIJE MENADŽMENTA
1.Planiranje
2.organizovanje
3.vodjenje I motivisanje
4.kontrolisanje
5.upravljanje ljudskim resursima
1. DEFINICIJA PLANIRANJA
Planiranje je najbitniji zadatak manadžera u oblikovanju okruženja, tj. organizacije kako bi djelovanje pojedinaca koji rade zajednički u skupinama bilo efikasn. Planiranjem se premošćuje jaz između onoga gdje smo sada i onoga gdje želimo ići. Planiranje je intelektualno zahtjevan proces koji traži svjesno određivanje smjerova djelovanja i temeljenje odluka na svrsi, znanju i ispravnim procjenama.
1.1 Priroda i svrha planiranja
Važnost planiranja se očitava kroz 4 (četiri) aspekta :
doprinos planiranja svrsi i ciljevima
primat planiranja među manađžerskim zadacima
sveprisutnost planiranja
efikasnost stvorenih planova
1.2 Ciljevi
Ciljevi su važna krajnja tačka prema kojoj su usmjerene organizacijske i individualne aktivnosti.
1.3 Strategije, politike i pretpostavke planiranja
Strategije i politike su blisko povezane. Obe su okvir za planove i temelj operativnih planova i utiču na sva područja upravljanja. Strategija je sredstvo za ostvarivanje krajnjih tačaka strateškog procesa. Odnosi se na određivanje misije i osnovnih dugoročnih ciljeva poduzeća, usvajanje pravaca akcije i alociranje resursa za njihovo ostvarenje.Politike su opše izjave ili suglasnosti koje usmjeravaju razmišljanje menadžera pri odlučivanju. Osiguravaju da se odluke nalaze unutar određenih granica.
1.4 Odlučivanje
Odlučivanje se defininiše kao odabir nekog smjera djelovanja između više alternativa. U odabiru alternative se mogu koristiti tri (3) pristupa :
Iskustvo
Eksperimentisanje
Istraživanje i Analiza
Programirane odluke su prikladne za strukturirane (rutinske) odluke i uglavnom ih donose menadžeri na nižim organizacijskim nivoima. Neprogramirane odluke se koriste za nestrukturirane i nerutinske probleme i obično ih donose menadžeri viših nivoa.
1.5 Načela i smjernice za planiranje
Svrha i priroda planiranja
Svrha svakog plana je da doprinese postizanju ciljeva poduzeća.
Ciljevi moraju biti jasni, dostižni i provjerljivi.
Efikasnost plana se mjeri njegovim doprinosom svrsi i ciljevima.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET