Evropska unija i njena spoljnotrgovinska politika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropska unija i njena spoljnotrgovinska politika". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Evropska unija i njena spoljnotrgovinska politika
Evropska unija u svetu promena
Evropska unija radi na uspostavljanju stabilne i mirnodopske Evrope čiji se glas čuje u svetu.
Evropska unija je značajan partner za saradnju u svim regionima sveta – to je najveći svetski trgovinski partner koji je naročito aktivan u unapređenju ljudskih aspekata međunarodnih odnosa kao što su socijalna solidarnost, ljudska prava i demokratija.
Ovde su izlozeni svi aspekti odnosa Evropske unije sa drugim zemljama i narodima sveta. Oni uključuju trgovinske odnose, zajedničku odbrambenu i bezbednosnu politiku, razvojnu pomoć da bi se doprinelo borbi protiv siromaštva širom sveta i predstojeće proširenje EU značajnim brojem novih zemalja članica..
Pojam ,, spoljnotrgovinska politika “ su{tinski zna~I da se spoljnotrgovinska politika formuli{e I sporovodi od strane organa Evropske zajednice I da je ona u njenoj isklju~ivoj nadle`nosti. To zna~i da isklju~ivo Zajednica mo`e prihvatiti i sprovoditi ugovorene obaveze prema tre}im zemljama.
Po zavrsetku Drugog svjetskog rata zapadnoevropske zemlje su bile u ogromnim ekonomskim problemima .Iz tog rata izasle su dve vojno-politicke supersile-SAD i SSSR. Uz to ,SSSR je vrlobrzo preuzeo potpunu kontrolu nad istocnoevropskim zemljama u kojima se silom ila ilom uvodi tzv.socijalisticki sistem ,centralisticko upravljanje privredom i drzavni monopol spoljne trgovine .Posto je Evropa posle Drugog svetskog radab bila podjeljena na blok istocnoevropskih tzv. socijalistickih zemalja i blok zemalja koje su zadrzale kapitalisticki sistem privredjivanja i posto je stvoreno stanje tzv.hladnog rata ,postalo je vrlo brzo jasno da je zalaganje za integrisanje Evrope u jednu cjelinu u novim uslovima iluzorno. Vec krajem 40-ih godina stvoren je kompaktan blok tzv.socijalistickih zemalja i njihov Savet za uzajamnu ekonomsku pomoc .I kao posledica svega navedenog , u zemljama zapadne Evrope se sve vise prihvata , kako iz politickih ,tako i ekonomskih razloga,nuznost uzpostavljanja i ravijanja ekonomske saradnje i nekih formi integracije samo zemalja sa ovog podrucja.U cilju realizacije Marsalovog plana , odnosno programa pomoci Evrope od strane SAD, formirana je 1948. godine Evropska organizacja za ekonomsku saradnju .Nakon prestanka raspodele ove pomoci ,ova organizacija se transformise OECD.
Prvi novi konkretan oblik neke integracije privredne i spoljnotrgovinske aktivnosti na podrucju zapadne Evrope ostvaren je 1951 godine kada je stvorena Evropska zajednica za galj i celik i to na rok od cak 50. godina. Nju su formila Francuska .SR Nemacka ,Italije i zemlje Beneluksa .Stvaranjem ove insitucije njene clanice su izgubile slobodu da u ovom sektoru vode samostalno proizvodnju i spoljnotrgovnsku politiku .Dakle vec daleke 1951 godine u zapadnoj Evropi se pojavljuje prva pravna i ekonomsko-trgovinska insitucija , 6 godina kasnije sest zemalja formiraju jos dve zajednice koje u nazivu imaju atribut evropski . Naime,1957 godine u Rimu je izmedju ovih zemalja zakljucen sporazum o stvaranju Evropske zajednice za atomsku energiju i Evropske ekonomske zajednice.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET