Evropska nagrada za kvalitet (EQA) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropska nagrada za kvalitet (EQA)". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


СЕМИНАРСКИ РАД
ЕВРОПСКИ МОДЕЛ ЗА ПОСЛОВНУ ИЗВРСНОСТ
ЕВРОПСКА НАГРАДА ЗА КВАЛИТЕТ
(EQA)
(смк 292/2010)
Садржај
1. Увод 3
2. Националне и регионалне награде за квалитет 4
3. EFQM ( Европска фондација за менаџмент квалитетом ) 5
3.1 Самооцењивање 6
4 . Европска награда за квалитет 7
5. Закључак 10
6. Литература 10
1. Увод
Последњих деценија може се уочити све већи развој савремених система за мерење перформанси предузећа. Ови системи су настали услед немогућности традиционалних система да задовоље потребе предузећа и да одоворе изаовима у погледу управљања, контроле и имплеменетације стратегије, у савременим условима пословања. Примена савремених метода за мерење перформанси, који користе већи број фактора и критеријума, промовише се и на нивоу привреде у циљу да се унапреди пословање предузећа, а тиме привреда у целини. То се постиже увођењем и развојем националних и регионалних награда за квалитет и изврсност у пословању. Неке од најпознатијих награда за квалитет су : Европска награда за квалитет, Балдриџ америчка национална награда за квалитет, Демингова награда, Јапанска награда за квалитет, као и Оскар квалитета ( награда за квалитет која се додељује у Србији ).
Данас проблеми везани за мерење перформанси предузећа привлаче велику пажњу. Да би се успешно управљало перформансама предузећа неопходно је њихово мерење у складу са променама које су се десиле у пословању предузећа у скоријем периоду. Традиционални системи за мерење не могу да задовоље потребе савремених предузећа, тако да је развијен читав низ нових модела који сложеније приступају мерењу перформанси предузећа користећи већи број углова за посматрање успешности предузећа и користећи и финансијске и нефинансијске показатеље. Унапређење перформанси предузећа је од интереса за читаву привреду, јер у она воде унапређењу конкурентности привреде у целини. На светском тржишту, данас и произвођачи и потрошачи захтевају одређене гаранције за квалитет производа и услуга. Више није довољно да се обезбедите производи и услуге који само испуњавају одређене стандарде. Потребно је да све производне и услужне организације демонстрирају своју способност да пруже к онтинуитет квалитета својих производа и услуга. Из тог разлога неопходно је да све пословне и јавне организације уведу одговарајуће системе квалитета, путем којих могу гарантовати да ће захтевани квалитет бити остварен уз минималне трошкове и уз поштовање животне средине,на коју се данас посебно обраћа пажња.
У интересу привреда свих земаља је да обезбеди што боље позиционирање својих предузећа. Из тог разлога велики број привреда је био подстакнут да установи националне награде за квалитет и изврсност у пословању. Националне награде за пословну изврсност треба да пруже смернице за унапређење укупне успешности предузећа, па и привреде у целини. Одређени оквири за мерење перформанси предузећа се прихватају, прилагођавају и користе да се промовишу критеријуми и вредности чије ће остваривање бити награђено на националном нивоу. Путем награђивања изврсности у пословању промовишу се вредности: продуктивност, ефикасност, квалитет производа и услуга, очување животне средине.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET