Elementi menadžmenta | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elementi menadžmenta". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ŠKOLA MODERNOG BIZNISA
BEOGRAD
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA PRINCIPI MENADŽMENTA
Tema: Elementi menadžmenta
NOVEMBAR, 2010.
S a d r ž a j
Uvod
Cilj nauke o menadžmentu je otkriti zakonitosti koje vladaju pojavama i procesima koji predstavljaju predmet istraživanja menadžmenta, stoga ćemo se u ovom radu upoznati s temeljnim zakonitostima i principima koje je nauka o menadžmentu već prepoznala i definisala, kako bi ih mogli nadograditi odgovarajućim specijalizovanim menadžerskim znanjima i kako bi ih mogli uspešno primeniti na svojim menadžerskim radnim mestima.
Ukoliko se naglasak stavi na veštinu, menadžment je moguće definisati kao veštinu postizanja određenog učinka stvorenog putem drugih osoba. Prema tom pristupu menadžment je skup osoba koje povezuju ljudske i materijalne resurse, te usmeravaju operacije kako bi preduzeće ostvarilo ciljeve.
Zaokret u razvoju nauke o menadžmentu napravio je Peter Druker koji je definisao menadžment polazeći od ciljeva: "Menadžment je proces rada s drugim ljudima, kojima se ostvaruju organizacijski ciljevi, u promenjivoj sredini, uz efikasnu upotrebu ograničenih resursa" . Na taj se način menadžment poistovećuje s resursom, odnosno znanjima i veštinama, čiji se rezultati prepoznaju na tržištu.Menadžment može da se definiše sa aspekta funkcije kao proces oblikovanja, usmeravanja i usklađivanja svih faktora proizvodno-uslužnog procesa u kojem pojedinci, radeći zajedno u preduzeću, efikasno ostvaruju odabrane ciljeve u izvršavanju funkcija planiranja, organizovanja, kadrovanja, vođenja i kontrole.
Planiranje
Vrste planiranja i planova
Dugoročni planovi odnose se na period od 10 i više godina i njima se definiše dugoročan razvoj preduzeća. Opšteg su karaktera, izražavaju bududuću orijentaciju preduzeća i sadrže neizvesnost koju donosi budućnost.
Sadrži
razvoj nauke, tehnike i tehnologije
dugoročne prognoze razvoja okoline
dugoročnu razvojnu orijentaciju pravca i ciljeva razvoja preduzeća
dugoročne zadatke u oblasti primenjenih i razvojnih istraživanja
dugoročnu programsku orijentaciju preduzeća
razvoj tržišta prodaje i nabavke
poboljšanje produktivnosti rada i pokazatelja poslovanja
razvoj i obrazovanje kadrova
dugoročnu orijentaciju razvoja organizacije i upravljanja
orijentaciju u razvoju informatike, itd.
Srednjoročni planovi
Utvrdjuju se za period od 5 godina i predstavljaju osnovne planove razvoja preduzeća. Zasnivaju se na dugororočnoj orijentaciji razvoja preduzeća. Mnogo su precizniji i detaljniji od dugoročnih planova razvoja preduzeća.
Sadrže
ciljeve i zadatke u vezi razvoja proizvodnje, kapaciteta i tehnologije
način organizovanja primenjenih i razvojnih istraživanja i korišćenje njihovih rezultata
ciljeve i zadatke u vezi sa poboljšanjem efikasnosti poslovanja
ciljeve i zadatke u vezi sa obzbedjenjem kadrova, njihovim usavršavanjem i napredovanjem
ciljeve i zadatke u vezi sa stvaranjem potrebnh uslova za realizaciju proizvodnje
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET