Komunikacija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Komunikacija". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
PREDMET: MENADŽMENT
KOMUNIKACIJA
SADRŽAJ
UVOD----------------------------------------------------------------------------------------------------------3
1. DEFINICIJA I ZNAČAJ KOMUNIKACIJE---------------------------------------------------------4
2. OBLICI KOMUNICIRANJA---------------------------------------------------------------------------5
2.1. Interpersonalna komunikacija---------------------------------------------------------------------6
2.2. Poslovna komunikacija-----------------------------------------------------------------------------7
2.3. Usmeno poslovna komunikaciranje-------------------------------------------------------------10
2.4. Pisana komunikacija-------------------------------------------------------------------------------12
3. KOMUNIKACIJA U ORGANIZACIJI---------------------------------------------------------------12
4. KANALI KOMUNIKACIJE U ORGANIZACIJI---------------------------------------------------13
5. NAJSAVREMENIJI VID KOMUNIKACIJE--------------------------------------------------------16
ZAKLJUČAK------------------------------------------------------------------------------------------------18
LITERATURA-----------------------------------------------------------------------------------------------19
UVOD
Komunikacija je proces sporazumevanja među ljudima iz različitih sredina u različitim oblastima društvene prakse, radi rešavanja određenih problema koji su iskrsli. Ovaj proces je dvosmerno dinamičan, stalno se menja, dopunjuje, koriguje i usavršava.
Može se komunicirati rečima (verbalno) i pokretima, mimikom, bojom glasa, očima (neverbalno). U interakciji se prožimaju verbalna i neverbalna komunikacija. Opštenje je mnogo siromašnije ako izostane neverbalni deo. Poruka upućena jednoličnim glasom, bez pokreta, ukočenog lica i pogleda gubi dosta od svoga bogatstva i ne ostavlja takav utisak kao kad bi bila praćena neverbalnim signalima. Međusobno najbolje komuniciraju osobe kod kojih preovlađuje isti komunikacioni kanal.
Komunikacija je sastavni deo socijalne interakcije, odnosno kontakta među ljudima jer bez komunikacije nema ni zajedničke akcije. U komunikaciji su važni znakovi putem kojih se ostvaruje komunikacija. Svesnost o signalu koji emitujemo bitna je da bi se uspostavila očekivana komunikacija, odnosno poslala adekvatna informacija. U suprotnom dolazi do nesporazuma jer nije poslata predpostavljena poruka, znak.
Jedan od najvažnijih ciljeva komunikacije je da se kroz poruke prenese svaka namera uticaja na ponašanje primaoca poruke u sledećem pravcu koji je poželjan za pošiljaoca.
Definicija i značaj komunikacije
Komunikacija je sastavni deo socijalne interakcije, odnosno kontakta među ljudima jer bez komunikacije nema ni zajedničke akcije. Komunicirati znači saopštavati.
Elementi sistema komuniciranja su odašiljač poruke (informacije), karakter i sadržaj poruke, mreža, kanali i sredstva preko kojih se emituje, šalje, kao i primalac (receptor) poruke.
Komunikacija je proces tokom kojeg određena osoba svoju želju, nameru ili osećanje ispoljava putem određenog znaka ili koda drugoj osobi, koja zatim taj znak dekodira i reaguje na njega.
Znakovi u komunikaciji predstavljaju ili zamenjuju nešto, na primer neki objekat, osobu, stanje ili pojavu. Postoje dve vrste komunikacionih znakova. To su simboli i signali.
Simboli su znaci kojima namerno i svesno drugim osobama nešto saopštavamo. Simbolima se služi čovek i to usmenim i pisanim govorom, odnosno kroz reči i rečenice. Simboli imaju poseban značaj u neverbalnoj komunikaciji.
Signali su nenamerno, spontano proizvedeni znakovi kojima se izražavaju određena stanja i raspoloženja. Reč je o ekspresivnim znacima kao što su izraz lica i pokreti tela.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET