Korporativna društvena odgovornost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Korporativna društvena odgovornost". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


BANJA LUKA COLLEGE
BANJA LUKA
Miloša Obilića 30.
SEMINARSKI RAD IZ SOCIOLOGIJE MENADŽMENTA
KORPORATIVNA DRUŠTVENA ODGOVORNOST
Septembar 2009
SADRŽAJ
POJAM KORPORATIVNE DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI ................................................3
ISTORIJA KORPORATIVNE DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI ................................................4
BIZNIS ETIKA I KORPORATIVNA DRUŠTVENA ODGOVORNOST ....................................5
DRUŠTVENA ODGOVORNOST KOMPANIJA – NOVI POSLOVNI MODEL I NOVI NAČIN RAZMIŠLJANJA .......................................................................................................................7
Proces korporativne društvene odgovornosti - putokaz za CSR ........................8
MSP I KORPORATIVNA DRUŠTVENA ODGOVORNOST ................................................9
LITERATURA .....................................................................................................................11
"Cijena uspješnosti je odgovornost"- Churchill
1. POJAM KORPORATIVNE DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI
Ulaganjem u društvo, preduzeća stvaraju jedno zdravo okruženje koje će im pomoći u svom rastu i razvoju [1, str. 12]. Ono doprinosi dobrobiti kako društva, tako i samog preduzeća - zato je za obezbjedjenje te podrške, najbitnije da kompanije shvate i prepoznaju moguće koristi od krajnjih rezultata.
Hauard Bouen je 1953. godine definisao društvenu odgovornost na sljedeći način:
„Društvenu odgovornost čini obaveza biznismena da slijedi one propise, donosi one odluke i da preduzima one korake koji su poželjni u odnosu na ciljeve i vrijednosti zastupljene u našem društvu. Društvena odgovornost sadrži jednu važnu istinu koja ubuduće mora da bude vodilja u poslovanju“ [5].
Kit Dejvis i Robert Blomstrom (1960) smatraju da se: „Društvena odgovornost odnosi na obavezu osobe da razmotri posljedice svojih odluka i postupaka na čitav društveni sistem. Poslovni ljudi primijenjuju društvenu odgovornost kada uzmu u obzir potrebe i interese onih koji mogu da pretrpe posljedice njihovih poslovnih poteza. Tako čineći, oni imaju u vidu interese koji su znatno širi od uskih tehničkih interesa sopstvene firme“ [5].
Definicija Svjetskog poslovnog savjeta za održivi razvoj (World Business Council on Sustainable Development), u skladu sa fokusom te organizacije na ekonomski razvoj, društvenu odgovrnost objašnjava kao „opredjeljenje firmi da potpomažu održiv ekonomski razvoj, kao i da u cilju unaprjedjenja kvaliteta života saradjuju sa zaposlenima, njihovim porodicama, lokalnim zajednicama i društvom uopšte“ [1, str. 8].
Predstavnici Evropske unije u dokumentu „Zelena knjiga“ (2001) ističu: „Biti društveno odgovoran ne znači samo ispunjavati zakonske obaveze, već ići dalje od pukog pridržavanja zakona i ulagati još više u ljudski kapital, okruženje i odnose sa stejkholderima“ [2, str. 9].
Korporativna društvena odgovornost je sistem poslovanja preduzeća koji doprinosi dobrobiti cijelog društva, pa tako i samog preduzeća. Strateško odgovorno poslovanje treba da obezbijedi efikasnost preduzeća, njegov ugled i da poveća motivaciju i odanost, prvenstveno zaposlenih i klijenata, ali i drugih ključnih učesnika u poslovanju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET