kontrola | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "kontrola". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka škola strukovanih studija za menadžment u saobraćaju
Seminarski rad
Tema – Kontrola
Predmet: Osnove menadžmenta
Niš, 2010
Sadržaj:
Kontrola..……………..…………………….…………………………………...3
Sistem kontrole.....……..……………………..………………………………....4
Elementi kontrole.……………...……………………………………….4
Vrste kontrole ………………..….……………………………………...5
Principi kontrole….…………………………...…………………….......6
Kako prevazići problem i nedoumice u konroli? ..............................................8
Kontrola i ˝ljudski faktori˝…………………………………………...…………9
Literatura………………………………………………………..………………..11
1.Kontrola
Četri osnovne faze menadžmenta su:
1.Planiranje
2. Organizovanje
3. Implementacija
4. Kontrola
Poslednja po redosledu, ali podjednako važna kao prethodne tri menadžerske funkcije sa kojima čini celinu i čije usaglašeno i odgovorno sprovođenje obezbeđuje uspešan menadžment proces. Kontrola je faza procesa menadžmenta u kojoj se poradi ostvarena sa planiranim. Ukoliko ostvarenja pokažu odstupanja u odnosu na plan, preduzimaju se korektivne akcije. Svrha kontrole je da omogući otkrivanje odstupanja u što ranijoj fazi i njihovo otklanjanje pre završetka sekvence planiranih akcija. Na taj način se ne samo otklanjaju greške, već se i onemogućava njihovo prenošenje u kasnije faze procesa.
Iako predstavlja jednu od strateških upravljačkih funkcija, kontrola je među menadžerima dugo zanemarivana na račun drugih, kreativnijih i zanimljivijih menadžerskih aktivnosti, i najčešće je smatrana "nužnim zlom". Takav pristup procesu kontrole, koji se ogleda u njenom odsustvu, nedovoljnom prisustvu ili neadekvatnim postupcima, neizbežno rezultira neodgovarajućim i neželjenim efektima, koji se ne mogu ispraviti, ili pak iziskuju nepotrebne i nove troškove.
Savremeni menadžment na kontrolu gleda kao na pozitivnu aktivnost bez koje upravljanje nije moguće, niti može biti uspešno. Kontrolna funkcija, utemeljena na upoređenju željenih, unapred utvrđenih ciljeva sa onim što je postignuto, predstavlja sredstvo smislenog i efikasnog ostvarenja bilo kakvog rezultata. Posmatrano iz ugla modernog menadžera, merenje, upoređenja, analize i izveštaji nisu cilj kontrolnih aktivnosti, već su u funkciji ostvarenje uticaja na promenu ponašanja ljudi. Kontrola koja je samoj sebi svrha, često može izazvati neželjene posledice, ili kako kaže jedan aforizam - "Kontrola je kao otrov. U malim količinama leči, a u velikim ubija."
2.Sistem kontrole
Kontrola predsavlja “proces potvrđivanja da aktivnosti koje se sprovode odgovaraju aktivnostima koje su planirane”. U procesu planiranja definišu se ciljevi i načini njihovog ostvarenja. Proces kontrole meri stepen napretka u ostvarivanju ciljeva, otkriva odstupanje od plana i predlaže korektivne akcije.
Sistem konrole se može sagledati uvidom u:
Osnovne elemente
Vrste kontrole
Principe kontrole
2.1. Elementi kontrole
Kontrola, posmatrana kao proces, sastoji se od 4 faze, koje slede jedna drugu:
1.Definisanje standard i metoda merenja rezultata 
Standardi kvaliteta, kvantiteta, potrebnog vremena, novca itd. sadržani u dokumentima kao što su planovi, budžet, izveštaji, bilansi itd., određuju:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET