Značaj primene menadžmenta u oblasti obrazovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj primene menadžmenta u oblasti obrazovanja". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УВОД
Менаџмент у образовању је координација људских, физичких и финансијских потенцијала у делатности васпитања и образовања ради постизања циљева утврђених политиком на свим нивоима, системским законодавством те концепцијама и пројекцијама развоја образовања. Укључује управљање целокупном делатношћу васпитања и образовања, руковођење просветним установама, вођење васпитно-образовног и другог особља у образовним установама, унутарњи развој те организацију радног процеса у школи.
Менаџмент у образовању је истовремени назив за стручно подручје, научну дисциплину, професију и функцију.
Менаџмент у образовању - дефиниције
у ширем смислу
Управљање и руковођење у целокупној образовној делатности (образовном менаџменту)
у ужем смислу
Руковођење и вођење у школи те о посао (руко)водиоца васпитно-образовних установа (школском менаџменту).
Задњих година расправе у теорији менаџмента и вођства у образовању и појављује се све више аналитичких истраживања и радова.
1. ОД МЕНАЏМЕНТА ПРЕМА ВОЂСТВУ
Менаџмент и вођење често се користе као синоними. Као основни критеријум у њихову разграничењу намеће се однос према људима и њиховим вредностима.
Менаџмент се, углавном, везује уз појаве организацијског живота као што су планирање, анализирање, организовање, финансирање, надзор и сл.
Водство/вођење се везује уз људе, њихово понашање, стил рада, комуницирање, мотивисање и сл.
Компетенције - укључују богати инвентар знања, способности, вештина, одлика, ставова, вредности,… које сваки директор треба имати да би успешно остварио циљеве, задатКе и програм школе.
Стандарди су резултат анализе
циљева просветне (образовне) политике
емпиријских истраживања рада директора у функцији остваривања тих циљева у школској пракси
Компетенцијски стандарди за директора
Директор је водитељ васпитно-образовног процеса који се залаже за успјех свих ученика подстицањем развоја те усклађивањем, усмеравањем и спровођењем заједничке визије учења што је подржава школска заједница.
Директор је водитељ васпитно-образовног процеса који се залаже за успех свих ученика стварањем, подржавањем и неговањем такве школске културе и програма што унапређују учење ученика и професионални развој школског особља.
Директор је водитељ васпитно-образовног процеса који се залаже за успјех свих ученика руковођењем организацијом, њезиним функционирањем и ресурсима који осигуравају поуздан, успешан и ефикасан амбијент за учење.  Он је водитељ васпитно-образовног процеса који се залаже за успех свих ученика сарадњом с родитељима и друштвеном заједницом, уважавањем различитих интереса и потреба.   Директор је водитељ васпитно-образовног процеса који се залаже за успех свих ученика, а ђелује поуздано, искрено и етично.
Важност појединих компетенција директора упућују и анализе њихових најчешћих грешака.  
Истраживања показују да се директори најчешће разрешавају због грешака у подручју међуљудских односа.  
Основне замерке директорима
неповерење према људима
површност (немарност) у односима,
недостатак позитивне климе,
избјегавање контаката са запосленим,
држање на дистанци,
недостатак присности у комуникацији,
неомогућавање запосленима учествовања одлучивању, непрактиковање похваљивања за добар рад
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET