Žene preduzetnici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Žene preduzetnici". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 ŽENE PREDUZETNICI
U ovom radu se preduzetništvo shvata kao aktivnost kombinovanja resursa i preuzimanja rizika u komercijalizaciji ideja. Kako tu aktivnost mogu obavljati i žene, i muškarci, govori se o ženama preduzetnicima i muškarcima preduzetnicima. I žene preduzetnici, i muškarci preduzetnici imaju „dualnu karijeru“: žene imaju  poslovnu i „porodičnu karijeru“, a muškarci poslovnu i „karijeru  udobnog život“.
U savremenoj literaturi, sa pojavom „fanki“ preduzetnika, govori se o tri karijere i žena, i muškaraca preduzetnika. Uspeh preduzetnika se meri stepenom izbalansiranosti između poslovne karijere, „porodične karijere“ i „karijere udobnog života“, a za balansiranje se koriste kontradiktorne strategije:muškarci preduzetnici, uglavnom,  koriste strategije  segmentacije i fokusiranja, a žene preduzetnici koriste strategije integracije i prilagođavanja (segmentacija vs. integracija, fokusiranje vs. prilagođavanje). Tek na određenom stepenu razvoja biznisa se mogu izbalansirati sve tri karijere, a balansiranje je najlakše u bračnim partnerstivm, pogotovo u „fanki“ bračnim partnerstvima.
Ključne reči: preduzetnik, „fanki preduzetnik“, preduzetničke strategije, konflikti između poslovne i porodične karijere, „dualna karijera“, tipovi žena preduzetnika, stil rada preduzetnika, lične karakteristike preduzetnika.
Uvod
Ako se pod preduzetništvom u najširem smislu reči podrazumeva preuzimanje rizika da se komercijalizuje nova ideja preko proizvodnje i prodaje proizvoda/usluga kroz osnivanje sopstvene firme, preduzetnik je svako ko ispunjava te uslove. Ovakva opšta definicija preduzetništva se dalje razrađuje: ko može biti preduzetnik i koji su kvaliteti uspešnog preduzetnika. Rasprave po pitanju ko može biti preduzetnik uključuju i rasprave koje karakteristike imaju žene preduzetnici?
Tradicionalna teorija preduzetništva ističe „dualnu karijeru“ žene kao ograničenje koje umanjuje šansu ženama da budu uspešni preduzetnici, odnosno „karijera majke“ i karijera žene uspešnog preduzetnika su nespojive. Pošto u praksi ima uspešnih žena, onda se prepreka za žene postavlja u obliki „staklenog plafona“. „Stakleni plafon“ je granica do koje žene uopšte, a pogotovo žene majke, mogu razvijati svoju poslovnu karijeru. Ovaj „plafon“ je oduvek postojao, samo u različitim oblicima: najpre u obliku patrijarhata, kada postoji shvatanje da je žena potčinjeno ljudsko biće u porodici, jer sve odluke donosi muškarac; zatim, preko podele zanimanja na „muška“ i „ženska“; preko podele poslova na „ženske“ (izvršne) i „muške“ (menadžerske); preko podele poslova na dobro plaćene („muške“ poslove) i slabije plaćene („ženske“ poslove); preko nižih (za žene) i viših primanja (za muškarce) za iste poslovne rezultate i sl.
S obzirom da žene u praksi sve više probijaju ove „plafone“, mnoge velike kompanije, na različite načine, pomažu ženama koje su u njima zaposlene da lakše savladaju „dualnu karijeru“: preko fleksibilnog radnog vremena, agregiranog radnog vremena, alociranog radnog vremena, obavljanja rada kod kuće i sl. Ipak, istraživanja pokazuju da je veliki broj žena motivisan da postanu preduzetnici baš zbog želje da same sebi stvore uslove za uspešno obavljanje obe karijere („karijere majke“ i poslovne karijere). Pri tome koriste različite strategije, 1. Pa se, shodno tome, formiraju različiti tipovi žena preduzetnika.
Međutim, savremena teorija preduzetništva uspešnim preduzetnikom smatra onog preduzetnika koji uspeva da izbalansira tri karijere: poslovnu karijeru, „porodičnu karijeru“ i „karijeru konfornog života“, a stepen uspešnosti se meri stepenom izbalansiranosti. Ženi preduzetniku je, zbog njenih bioloških karakteristika, opet teže da postigne optimalan balans. U ovom radu se obrađuje tipologija žena preduzetnika prema stilu rada i prema personalnim karakteristikama, kao i neke strategije za postizanje ravnoteže između tri navedene karijere.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET