Uslužni menadžment | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uslužni menadžment". Rad ima 78 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. PROMENE POSLOVNIH MODELA
1.1. Promene u izvorima vrednosti
Konkurentska prednost je glavni indikator kvaliteta privređivanja i uspešnog pozicioniranja preduzeća. Osnovni uslov za obezbeđenje vitalnosti preduzeća i sposobnosti da odgovori na sve sofisticiranije zahteve potrošača je njegova osposobljenost da kreira i održava konkurentsku prednost zasnovanu na vrednosti.
Značaj teorijsko empirijskih istraživanja stvaranja održive konkurentske prednosti ogleda se, prevashodno, u sticanju i širenju znanja potrebnog za unapređenje nacionalne privrede i konkurentnosti preduzeća. Formulisanjem strategije, usklađivanjem organizacije i izborom adekvatnog sistema merila poslovnih performansi preduzeća, stvaraju se pretpostavke za uspešnije strategijsko pozicioniranje koje se zasniva na trajnoj i održivoj prednosti.
Teorijska i empirijska istraživanja pokazuju da se sa razvojem nacionalne privrede i evolucijom tržišta menjaju osnove i načini sticanja konkurentske prednosti. Proučavanjem teorije i prakse razvijenih zemalja moguće je identifikovati tri faze. U prvoj fazi, raspoloživi resursi su dominantan izvor konkurentske prednosti. U narednoj fazi, investicijama vođena privreda, ulaganja u modernizaciju proizvodnje standardnih proizvoda predstavljaju osnovni izvor konkurentske prednosti. U inovacijama vođenoj privredi, ključni izvor konkurentske prednosti je sposobnost inoviranja proizvoda i usluga korišćenjem visokih proizvodnih, komunikacionih i informacionih tehnologija. Konkuriše se jedinstvenom strategijom sa jasnom strategijskom namerom koja uključuje fokusiranje pažnje organizacije na suštinu procesa identifikovanja, stvaranja, isporučivanja, komuniciranje i kontrole vrednosti.
Okruženje u kome posluju savremena preduzeća postaje sve dinamičnije, bitno drugačije u odnosu na prošlost i puno diskontinuiteta. Promene su brze, kompleksne i nepredvidive i sve više utiču na poslovanje i pristupe upravljanja. Upravljanje savremenim preduzećem zahteva promenu razmišljanja o tome kako poslovati i konkurisati u novoj ekonomiji. Nova ekonomija izgrađena je na osnovama stare sa odgovarajućim prilagođavanjima. Razvoj tehnologije i znanja predstavlja potencijal koji je prouzrokovao duboke promene u privredi i društvu. Promene su zahvatile, u manjoj ili većoj meri, preduzeća svih delatnosti i veličina. Tradicionalne grane konkurentsku prednost kreiraju integrisanjem tradicionalnih i Internet metoda poslovanja, a tzv. digitalne razvijanjem strategija koje superiornost na tržištu stiču dominantnim korišćenjem Interneta. Integrisanje Interneta u svaki segment poslovanja uslov je opstanka preduzeća na globalnom tržištu. Ključno pitanje je kako novu tehnologiju iskoristiti za stvaranje vrednosti. Potrebno je raspolagati odgovarajućim kapitalom, znanjem i organizacionom kulturom koja favorizuje nužne promene.
Promene u globalnom poslovnom okruženju su takve prirode da se povećava stepen međuzavisnosti pojedinih delova sveta. To dodatno potencira nužnost međunarodne poslovne orijentacije preduzeća i značaj njihovog povezivanja i saradnje. Bez potpunog otvaranja tržišta i povezivanja sa uspešnim kompanijama iz razvijenih zemalja nema efikasne transformacije preduzeća. Saradnja i povezivanje sa uspešnim preduzećima u regionu, i u globalnim razmerama, za preduzeća u Srbiji imperativ su njihovog opstanka, rasta i razvoja.
Konkurentska prednost uslovljena je vrednošću koju preduzeće kreira za kupca. To je sposobnost koja podržava koordinirani razvoj sredstava što omogućava preduzeću da ostvari svoje ciljeve . Konkurentska prednost povezana sa kompetentnošću koja proizilazi iz umrežavanja sa partnerima, posebno sa potrošačima, je trajna. Ona je i ključna kompetentnost ako je rezultat jasnog fokusa i veštine orkestracije sledećih organizacionih komponenti:
1. Orijentacije preduzeća da kao prioritetne ciljeve postavi zadržavanje potrošača i pridobijanje zaposlenih da potrošačima ponude i isporuče različite vrednosti u skladu sa njihovim potrebama i željama;
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET