Uslovi za rad kao motivacioni faktor zaposlenih | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uslovi za rad kao motivacioni faktor zaposlenih". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УСЛОВИ ЗА РАД КАО МОТИВАЦИОНИ ФАКТОР ЗАПОСЛЕНИХ
Апстракт: Мотивација је једно од најзначајнијих питања у менаџменту. Значај мотивације огледа се у чињеници да предузећа остварују циљеве и резултате на основу радних учинака запослених. Што је већа продуктивност запослених радника, компанија је успешнија и обрнуто. Менаџери константно покушавају да повећају продуктивност својих радника. У поређењу са другим многобројним чиниоцима, који утичу на продуктивност радне снаге, мотивација радника је посебно важна. Да би се утврдило како запослени радници, различитих карактеристика, степена школовања и услова рада, вреднују мотивационе факторе, спроведено је истраживање на узорку од 83 запослене особе у различитим предузећима.
Кључне речи: мотивација, запослени, задовољство послом
УВОД
Приликом разматрања проблема мотивације запослених, намеће се питање, који је мотив најчешћи покретач људског рада и активности. Добијање одговора на ово питање веома је важно, посебно за менаџере, јер се, на основу њега, утврђују могућности мотивисања запослених у циљу постизања успешнијих пословних резултата. Стога, треба темељно испитати појам мотивације, имајући у виду да њен недостатак утиче на делимични или потпуни изостанак резултата или, пак, даје осредње вредности. Снажна мотивација јача амбиције, даје подстрек у раду и помаже у остваривању сопствених циљева.
У оквиру процеса мотивације, могу се уочити следећа питања:
Које потребе утичу на активност људи у предузећу?
Како правичност и једнакост утичу на мотивацију?
Како очекивања утичу на мотивацију запослених?
Како постављање циљева утиче на рад запослених?
Успешне организације у светуна запослене гледају као на примарни развојни ресурс, извор идеја. Нагласак се ставља на активно управљање њиховим потенцијалима. Мотивација и задовољствозапослених постају кључна питања савремене организације. Битан елеменат управљања људским ресурсима успешних организација је пре свега систем мотивисања запослених. Заједнички циљ модела и система мерења задовољства и мотивације запослених је тежња да се код сваког појединца развије осећај да сви запослени деле заједничку судбину, судбину компаније, и настојање да се материјалним и нематеријалним подстицајима ослободи стваралачки потенцијал запослених. Квалитет живота на радном месту сматра се кључним фактором мотивације.
У већини наших предузећа не постоји континуирано мерење мотивације и задовољства запослених. Тако се и мотивација запослених везује претежно за новчано стимулисање. Мотовацији, као и задовољству запослених се не прилази целовито, концепцијски, као што се то у упоредивим компанијама у свету одавно ради. Са друге стране резултати истраживања мотивације запослених у нашој земљи која су рађена последњих деценија указују на редукцију мотивационих фактора на плату. Редукција мотивационих фактора полако захвата и стратуме радне популације код којих су много јаче изражени други мотивациони фактори јер су могућности самореализације у тим стратумима много веће. То се посебно односи на високостручне кадрове. Такође, слаба мотивација запослених се често истиче у истраживањима као најважнији проблем у ангажовању запослених.
Проблем мотивисања и задовољства запослених посебно постаје значајан у условима садашњих транзиционих процеса. Предстојећа тржишна трансформација српских предузећа захтева сигурно остварење читавог низа предуслова међу којима свакако значајно место заузима успостављање нових система мотивисања запослених, а на основу континуираних мерења како задовољства тако и мотивисаности запослених.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET