Crevne zarazne bolesti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Crevne zarazne bolesti". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKO ZDRAVSTVENO SANITARNA ŠKOLA STRUKOVNIH
STUDIJA “VISAN”
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA:
SRECIJALNA EPIDEMIOLOGIJA
TEMA
CREVNE ZARAZNE BOLESTI
Dr.GORDANA CVETIĆ SANELA LONČAR
BEOGRAD 2013.
1.UVOD
Crevne zarazne bolesti predstavljaju najmasovniju grupu zaraznih bolesti. Nije preterano kada se kaže da na jednom području u toku godine ima samo enterokolitisa, tj. proliva bar onoliko, koliko tu ima stanovnika.
Uzročnici crevnih zaraznih bolesti (bakterije, virusi, paraziti) uneti hranom prodiru u organizam kroz sluzokožu tankog ili debelog creva.
Osnovna karakteristika crevnih zaraznih bolesti je da se uzročnici privremeno ili sve vreme trajanja bolesti, nalaze u crevima obolelog. Zajedno sa crevnim sadržajem uzročnici se izbacuju iz organizma obolelog i određenim putem (zagađena hrana ili voda, muve) unose u organizam zdrave osobe.
Zdrav želudac obično savlada „invaziju“ uzročnika, jer ih kiseli želudačni sadržaj uništi. Zbog toga, osobe sa obolelim želucem su podložnije crevnim zaraznim bolestima.
Prevencija ovih bolesti se svodi na redovno pranje ruku i održavanje dobre lične higijene, kao i adekvatnog čuvanja i spremanja hrane.
2.UZROČNICI CREVNIH ZARAZNIH BOLESTI
Uzročnici crevnih zaraznih bolesti mogu se preneti fekalno-oralnim putem, kontaktom, hranom i vodom za piće i izazvati različite zdravstvene probleme. Pored akutnih, oni mogu izazvati i hronične poremećaje zdravstvenog stanja.
Najčešći način prenošenja je preko namirnica, posebno jagodičastog voća i povrća, hladnih kremova i majoneza, mlevenog i drugog nedovoljno termički obrađenog mesa. Posle inkubacije od nekoliko sati do nekoliko dana, javljaju se muka, gađenje, osećaj lomnosti, bolovi i grčevi u stomaku, glavobolja, eventualno povišena temperatura, povraćanje i učestale tečne stolice. Trajanje tegoba iznosi od nekoliko sati do par nedelja.
Najučestaliji uzročnici crevnih infekcija su ešerihija koli, salmonele, šigele, rota virusi, kampilobakter, đardija, jersinija, crevni paraziti, vibrion kolere cereus, klostridije i norvovirus. Teže akutne bolesti, kao što su meningitis i septikemija mogu da izazovu salmonele, listerija i brucela, a uzročnici akutnog hepatitisa su virusi hepatitisa A i E i mogu se prevenirati imunizacijom. Hronične sekvele, kao što su reaktivni artritis, Giljen Bareov sindrom, iritabilni kolon, epilepsija, retinopatija, bubrežna insuficijencija, kancer i insuficijencija rada više organa, mogu nastati, takođe, od zaraznih bolesti koje se prenose hranom i vodom za piće. Reaktivni artritis posledica je infekcije sa salmonelama, kampilobakterom i jersinijom. Giljen Bareov sindrom izaziva kampilobakter, a iritabilni kolon salmonele, kampilobakter, đardija i kriptosporidijum. Epilepsija može nastati kao komplikacija svinjske pantljičare, a retinopatija od toksoplazme.
Otkazivanje funkcija više organa, može nastati kao hronična komplikacija infekcije sa trihinelom i šiga toksinom koji produkuje enteropatogena Ešerihija koli. Preventivne mere prema preporukama SZO odnose se na 10 zlatnih pravila zaštite od trovanja hranom i higijenski neispravnom vodom. Voda, koja se adekvatno hloriše prema preporučenim standardima o kvalitetu vode, pruža značajnu zaštitu od virusa i bakterija koje se prenose ovim putem. Međutim, samim hlorisanjem, na način na koji se to obavlja u rutinskoj dezinfekciji vode ne uništavaju se neki crevni virusi i parazitski organizmi koji izazivaju određene bolesti (đardijazu, amebijazu).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET