Cistična fibroza | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Cistična fibroza". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uvod 2
1. Cistična fibroza 3
2. Uzrok nastanka cistične fibroze 4
2.1 Klinička slika 5
2.2 Dijagnoza 6
2.3 Lečenje 7
2.4 Ishrana kod obolelih od cistične fibroze 8
2.4.1 Hranljivi sastojci 8
Zaključak 10
Literatura 11
Uvod
U lakšim oblicima bolesti dijagnoza se ne postavlja do odrasle dobi, a simptomi mogu biti izolovani i netipični, kao na primer hronična upala sinusa, opetovani pankreatitis, bolest jetre ili neplodnost kod muškarca. Smrtnost od tipične, potpune kliničke slike cistične fibroze bila je donedavno vrlo visoka, kako u celom svetu, tako i u Srbiji. Deca su umirala najčešće vrlo rano, a ni jedno dete sa postavljenom dijagnozom nije preživelo duže od 10-12 godina. Na osnovu naučnih saznanja, otkriveni su i lakši oblici koji ne utiču na dužinu života, a promenjenim pristupom lečenju najtežih oblika je značajno produžen životni vek i kvalitet života bolesnika. Sada oni doživljuju i zrelo, reproduktivno doba. Izlečenje bolesti za sada još nije moguće, iako se već godinama intenzivno radi na genskoj terapiji koja jedina pruža izglede za ozdravljenje.
Kod belaca se na 2500-3000 rođene dece rodi jedno sa cističnom fibrozom. Procenjuje se da jedan od 25 ljudi nosi nasledno obeležje (gen) za tu bolest.
1. Cistična fibroza
Cistična fibroza ili mukoviscidoza je bolest koja se nasleđuje autozomno recesivno. To je jedna od najšešćih genetskih bolesti belaca. Karakteriše se promenama na plućima i pankreasu gde se stvara gusti, mukozni sekret koji može dovesti do zapušenja bronhiola i pankreasnih kanala, što dovodi do čestih zapaljenja i insuficijencije ova dva organa. Cistična fibroza može dovesti i do poremećaja ostalih organa: semenih kanalića u testisima usled čega nastupa sterilitet, poremećaja u sistemu organa za varenje, dijabetesa.
Cistična fibroza je česta bolest, koja u većini evropskih populacija pogadja jedno od 2500 novorodjenčadi. To praktično znači, da ćese od 10 000 dece koja se godišnje rode četiri biti sa cističnom fibrozom.
Cistična fibroza (CF) je nasledna bolest od koje oboljevaju i dečaci i devojčice. Deca se radjaju sa cističnom fibrozom i bolest se ne dobija tokom života. Cistična fibroza nije zarazna bolest i ne može se preneti sa jednog deteta na drugo. Pošto dete već na rodjenju ima cističnu fibrozu, ova bolest se označava kao urodjena ili nasledna.
Od cistične fibroze oboljevaju deca koja imaju dva CF gena, po jedan nasledjen od svakog roditelja. Osobe koje imaju samo jednu kopiju CF gena su "nosioci cistične fibroze" i potpuno su zdravi. Dete sa cističnom fibrozom se radja jedino u slučaju kada oba roditelja nose "CF gen".
Simptomi i težina bolesti značajno variraju u različitih bolesnika sa cističnom fibrozom. Cistična fibroza napada više organa, ali najviše problema izaziva u: plućima, crevima, jetri i pankreasu . Izvesna deca imaju više problema sa plućima, a druga više sa organima za varenje; svaki bolesnik je u tom pogledu jedinstven. Cistična fibroza ne utiče na inteligenciju deteta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET