Četiri porođajna doba | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Četiri porođajna doba". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Visoka medicinska škola
strukovnih studija
SEMINARSKI RAD
IZ GINEKOLOGIJE I AKUŠERSTVA
Tema: Četiri porođajna doba
Beograd, 2012
SADRŽAJ:
I Uvod…………………………………………………………..3
II Faza dilatacije………………………………………………4
III Faza ekspulzije…………………………………………….7
IV Placentno doba……………………………………………10
V Postplacentno doba………………………………………..12
LITERATURA…………………………………………………
I UVOD
Prekid trudnoće posle 28 nedelja intrauterinog života ploda,tj.kada je novorođenče sposobno za vanmaterični život naziva se porođaj. Normalan porođaj ili eutocija predstavlja fiziološko zbivanje koje se završava rađanjem deteta i izbacivanjem posteljice i plodovih ovojaka.
POROĐAJNA DOBA:
Porođaj se deli u četiri porođajna doba
Doba širenja ili dilatacije
Doba istiskivanja ploda ili ekspulzije
Doba rađanja posteljice ili placentno doba
Postplacentno doba
II PRVO POROĐAJNO DOBA ( FAZA DILATACIJE )
Prvo doba porođaja ili doba širenja karakteriše se izravnjavanjem grlića i dilatacijom cervikalnog kanala materice. Ono počinje sa prvim porođajnim kontrakcijama,a završava se sa pod punom dilatacijom (10cm) spoljašnjeg ušća materice. Doba širenja kod prvorotki iznosi 12 do 16 časova,a kod višerotki od 8 do 12 časova. Izravnjavanje grlića sa ostalim delom materice i na kraju širenje njegovog spoljašnjeg ušća odigrava se pod d ejstvom materičnih kontrakcija koje žene osećaju kao bolove. Intenzitet osećaja bolova u porođaju je individualan i zavisi od više faktora.
Da psihički faktori pri tome imaju veliku ulogu pokazuje i činjenica da žene koje su u trudnoći prošle kroz psiho-fizičku pripremu mnogo lakše podnose ove bolove. Osećaj bola pri kontrakciji u stvari prati samu kontrakciju. On počinje od predela krsta pa se spušta preko slabina koso prema simfizi. Na osećaje bolova može da se utiče medikamentima. Porodilja se od samog početka porođaja ne uvodi u porođajnu, već pripremnu salu. Kad dilatacija dospe 2,5 ili 3cm, ili kada prsne vodenjak,porodilju treba iz pripremne sale uvesti u porođajnu salu.
-mehanizam dilatacije porođajnog kanala i uloga vodenjaka u porođaju
Vodenjak je deo plodovih ovojaka i plodove vode koji se u toku porpđaja u vidu klina uvlači u levkasto prošireni kanal grliča materice iznad njegovog još nedovoljno izdilatiranog spoljašnjeg ušća.
Ako dođe do spontanog prskanja vodenjaka pre pojave trudova,onda je to prevremeno prsnuće plodovih ovojaka. Savremeno vođenje porođaja podrazumeva pored ostalog i otvaranje vodenjaka na dilataciji od 3-4cm ako nije došlo do njegovog spontanog prsnuća. Otvaranje vodenjaka pre te dilatacije bilo bi prerano.
Pod dejstvom kontrakcija uzdužno poređanih mišićnih vlakana korpusa,vodenjak, koji prednjači ispred ploda,utiskuje se kao dilatator u unutrašnje ušće i gornji deo cervikalnog kanala, i širi ga postepeno prema spoljašnjem ušću materice sve do pod pune dilatacije. Danas se ova teorija o anatomskoj strukturi materičnog mišića i o mehanizmu dilatacije napuštena,jer se njome ne može objasniti potpuna dilatacija cervikalnog kanala i spoljašnjeg ušća materice kod rano prsnutog vodenjaka i u slučajevima kada je karlični ulaz prazan,odnosno kada je prednjačeći deo ploda visoko i ne vrši pritisak na grlić i kanal vrata materice. Takav je slučaj npr.kod poprečnog položaja ploda gde i bez nisko spuštenog prednjačećeg dela i bez napredovanja porođaja dolazi do podpune dilatacije porođajnog kanala. To se,međutim,objašnjava savremenom teorijom o građi materičnog mišića,po kojoj se mišićni snopovi polazeći od rogova materice spiralno spuštaju sve do spoljašnjeg ušća grlića materice. Oni su jedinstveni i podeljeni na cervikalne i korporalne.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET