Bolesti pljuvačnih žlijezda | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bolesti pljuvačnih žlijezda". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj Strana
Uvod..................................................................................................................... 1 1. Pljuvačne žlijezde............................................................................................. 2 1.1. Uloga pljuvačnih žlijezda............................................................................ 2 1.2. Embriologija pljuvačnih žlijezda................................................................ 2 1.3. Histološka građa pljuvačnih žlijezda........................................................... 3 2. Bolesti pljuvačnih žlijezda................................................................................ 5 2.1. Zaušnjaci (Parotitis epidemica)................................................................... 5 2.2. Akutni nespecifični sijaloadenitis (Sialoadenitis acuta nonspecifica)......... 6 2.3. Hronični sijaloadenitis (Sialoadenitis chronica).......................................... 7 2.4. Autoimuni sijaloadenitis.............................................................................. 8 2.5. Bakterijski sijaloadenitis.............................................................................. 8 2.6. Sijalolitijaza (Sialolothiasis)........................................................................ 8 2.7. Mikuličev sindrom (Syndroma Mikulicz)................................................... 9 2.8. Ranula.......................................................................................................... 9 2.9. Benigni tumori pljuvačnih žlijezda............................................................. 10 2.10. Maligni tumori pljuvačnih žlijezda........................................................... 12 3. Zaključci........................................................................................................... 13 Literatura............................................................................................................... 14
Uvod
Pljuvačne su žlijezde zajedno sa gušteračom, jetrom i žučnim mjehurom žlijezde pridružene probavnoj cijevi. Uloga pljuvačnih žijezda je da vlaže i podmazuju usnu šupljinu i njezin sadržaj, da započnu razgradnju ugljikohidrata i da izlučuju tvari kao što je IgA, lizozim i laktoferin. Pljuvačne žlijezde su egzokrine žlijezde koje proizvode slinu, koja u ustima ima probavnu, mehaničku (podmazivanje) i imunosnu ulogu. Tri su para velikih pljuvačnih žlijezda kojima se odvodni kanali otvaraju u usnu šupljinu. To su: doušna, podvilična i podjezična žlijezda. (Slika 1.i 2.) Mnogo malih pljuvačnih žlijezda je također smješteno unutar zida usne šupljine. (1)
Slika 1. Pljuvačne žlijezde (žlijezde slinovnice)
Izvor: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/840/ (Pristupljeno 26.12.2013.)
Slika 2. Položaj pljuvačnih žlijezda
Izvor: http://sh.wikipedia.org/wiki/Usna_duplja(Pristupljeno 26.12.2013.)
1. Pljuvačne žlijezde
1.1. Uloga pljuvačnih žlijezda
Ulogu vlaženja i podmazivanja usne šupljine i njezina sadržaja imaju voda i glikoproteini u slini. Glikoproteine sintetiziraju uglavnom mukozne ćelije, a samo manjim dijelom serozne ćelije žlijezda. Tekući sastojci sline otapala su za tvari koje podražuju okusne pupoljke. U čovjeka se slina sastoji od izlučevina doušnih (25%), podviličnih (70%) i podjezičnih žlijezda (5%).
Druga uloga pljuvačnih žlijezda jest probavljanje ugljikohidrata i to najvećim dijelom amilazom u slini. Ono započinje u usnoj šupljini i nastavlja se u želucu prije nego što želučani sok zakiseli hranu i tako znatno oslabi učinak amilaze. Serozne ćelije acinusa, ćelije prijelaznih i sekretornih cijevi sintetiziraju sekrecijski dio potreban za prijenos sekrecijskog IgA iz vezivnog tkiva u slinu, kroz ćelije acinusa i cijevi. (Slika 3.) Ćelije acinusa i prijelaznih cijevi izlučuju laktoferin i lizozim. Laktoferin veže željezo, koje je potrebno za rast bakterija, a lizozim razgrađuje ćelijski zid nekih bakterija. Prema tome slina je važna za odbranu usne šupljine od štetnih mikroorganizama. Parasimpatičko podraživanje pljuvačnih žlijezda, obično putem mirisa ili okusa hrane, izaziva obilno izlučivanje vodenastog sekreta sa razmjerno malo organskih sastojaka. Podraživanje simpatičkim živcima izaziva izlučivanje male količine ljepljive sline bogate organskim tvarima. Inervacija pljuvačnih žlijezda je prikazana na slici 4.
Slika 3. Anatomski položaj pljuvačnih žlijezda
Izvor: http://reasonablywell-julia.blogspot.com/2011/05/facial-swelling-and-sjogrens-syndrome.html (Pristupljeno 27.12.2013.)
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET