Antibiotici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Antibiotici". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ZDRAVSTVENO SANITARNA SKOLA STRUKOVNIH STUDIJA “VISAN”
ANTIBIOTICI
-seminarski rad iz mikrobilogije-
U BEOGRADU,2010 GOD
SADRŽAJI:
UVOD
RESPIRATORNE INFEKCIJE I ANTIBIOTICI
PENICILIN
CEFALOSPORINI
AMINOGLIKOZIDI
HINOLONI
TETRACIKLINI
INDENTIFIKIACIJA MIKROORGANIZAMA
LITERATURA
1. UVOD
Pojam antibiotik dolazi od reči anti što znači protiv, te bios-što znači život. Dakle supstanca koja služi protiv života. Ironično je da je to "delovanje protiv života" do sada spasilo više života nego bilo koja druga Stvar u istoriji čovečanstva.AntibioticiLijekovi koji ubijaju mikroorganizme ili sprječavaju njihov rast i razmnožavanje. su tvorevine koje su u mogućnosti potpuno uništiti mikroorganizme, koji ne moraju uvek biti patogeni i to tako da zaustave njihov rast ili razmnožavanje bez počinjavanja veće štete organizmu domaćina. To znači da imaju selektivnu toksičnost i po tome se razlikuju od dezinficijensa koji vrlo uspešno uništavaju mikroorganizme, ali su štetni i za domaćina.
AntibioticiLijekovi koji ubijaju mikroorganizme ili sprječavaju njihov rast i razmnožavanje. mogu biti prirodne ili sintetske tvorevine, a uzimaju se lokalno, peroralno (na usta), ili parenteralno (u venu). Interesantno je da prvi antibiotik nije izmišljen, već je pronađen, jer je penicilinPrvi antibiotik koji je primjenjen u liječenju bakterijskih infekcija. čisto prirodna supstanca koja je po nekim računicama do sada, u poslednjih 60 godina koliko se koristi, spasila preko 200 miliona života.
AntibioticiLijekovi koji ubijaju mikroorganizme ili sprječavaju njihov rast i razmnožavanje. mogu nadalje biti polusintetski. Tu podrazumevamo antibiotike dobijene biosintezom. Ona obuhvaća fermentaciju, izolaciju i čišćenje, te prevođenje leka u farmaceutski oblik. Tako se dobijeni lek posle hemijski modifikuje i tada govorimo o polusintetskoj proizvodnji. Posljednji, a trenutno u svetu najzastupljeniji su sintetski spojevi antibiotika, dobiveni čistom hemijskom sintezom u laboratorijima. Njihovi najpoznatiji predstavnici su konoloni i sulfonamidi.
Poznato je da različita godišnja doba imaju svoje verne pratioce.  Obično zimu povezujemo s različitim bolestima, naročito respiratornim infekcijama, tj infekcijama disajnog sistema. Posebno su osetljiva deca.
2.RESPIRATORNE INFEKCIJE I ANTIBIOTICI
Uzročnici respiratornih infekcija su virusi i bakterije. Jedan te isti uzročnik može izazvati različite kliničke slike, ali isto tako različiti oblici infekcija, npr. ‘prehlada’, mogu biti izazvani različitim uzročnicima. Tako je malo teži zadatak povezati vrstu infekcije s njezinim uzročnikom.
Dijagnostičke metode koje nam to omogućavaju, nisu lako dostupne u svakodnevnoj ambulantnoj praksi. Stoga se u svakodnevnom radu lekari oslanjaju na klasifikaciju koja se temelji na anatomskoj rasprostranjenosti upale disajnih organa, na lokalnom kliničkom nalazu, na simptomima infekcije te epidemiološkim podacima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET