Klasifikacija mineralnih voda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Klasifikacija mineralnih voda". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

OTVORENI UNIVERZITET „APEIRON“ TRAVNIK
FAKULTET ZDRAVSTVENE NJEGE
KLASIFIKACIJA MINERALNIH VODA
SEMINARSKI RAD
PREDMET:
SEMESTAR:
SMJER STUDIJA:
TRAVNIK, maj 2010. god.
SADRŽAJ:
1. UVOD 3
2. MINERALNE VODE 4
2.1. Mineralne vode i njihova uloga u liječenju 8
3. KLASIFIKACIJA MINERALNIH VODA 9
3.1. Hidrokarbonantske vode (HCO3) 10
3.2. Sulfatne vode (SO4) 10
3.3. Hloridne vode (CI) 10
3.4. Sumporovite vode (S) 10
3.5. Jodne vode (I) 10
3.6. Gvožđovito – arsenske vode (Fe, As) 11
3.7. Uhljeno – kisele vode (CO2) 11
3.8. Radioaktivne vode 11
ZAKLJUČAK 12
LITERATURA 13
1. UVOD
Premda je tema ovog seminarskog rada „Klasifikacija mineralnih voda“, prije dalje razrade teme porebno je reći šta je voda, njen hemijski sastav, kao i šta je mineralna voda.
Alkalno-murijatične (kiselo-slane),
Gvožđevite,
Sumporovite,
Jodne.
Mineralne vode čija je temperatura preko 20°C, nazivaju se termomineralnim vodama. Prema temperaturi, termomineralne vode mogu biti:
Hladne do 20°C,
Hipoterme od 20°—34°C ,
Homeoterme od 34°—38°C,
Hiperterme preko 38°C.
2. MINERALNE VODE
Odrasli trebaju piti litar i po do dva litra dnevno, a djeca i aktivni adolescenti i više od toga. Voda se, naravno, unosi u organizam i kroz hranu / neka sadrži značajne količine ove tekućine /. Voće i povrće, na primjer, ima i do 90% vode. Uz sve, ova voda se lako absorbuje, snabdevajući organizam i mineralima, vitaminima i vlaknima. Ako se dnevno pojedu, recimo, četiri voćke i četiri tanjura povrća, organizmu treba dodati još samo jedan litar vode. Napomena: / riječ napomena u drugoj boji / Unos vode kod dijabetičara mora uveća u dogovoru s liječnikom. Vodu treba piti između obroka, jer razrjeđuje želučane sokove ako se pije tijekom jela. To slabi varenje i izaziva težinu i nadutost u trbuhu. Voda za piće sadrži različitu količinu mineralnih tvari, koje se mogu izračunati kroz takozvani suhi ostatak. On se izražava u miligramima po litru i određuje količinu minerala koji preostanu nakon isparenja jednog litra vode na 180 şC. U njemu su uobičajeno natrij, kalcij, magnezij, željezo, cink, selen, fluor i jod, tvari koje u malim količinama zadovoljavaju potrebe organizma.
Postoji više komercijalnih verzija prečišćivača za vodu, koji omogućuju dodatno čišćenje od pesticida, teških metala i obavezno prisutnog klora. Ali, treba biti oprezan kod korištenja filtera, posebno onih sa aktivnim ugljenom, jer ukoliko njegove granule nisu obložene srebro-nitratom / koji djeluje baktericidno /, takav filtar može postati raj upravo za razmnožavanje bakterija. Treba biti oprezan i sa filterima koji funkcioniraju na principu visokog tlaka koji vodu tjera kroz polupropustivu membranu. Jer, oslobađa vodu štetnih, ali i korisnih minerala.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET