HIV tretman (Makedonski) | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "HIV tretman (Makedonski)". Rad ima 58 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET “Sv. KIRIL I METODIJ” MEDICINSKI FAKULTET-SKOPJE KLINIKA ZA INFEKTIVNI BOLESTI I FEBRILNI SOSTOJBI
STRATEGII ZA TRETMAN NA HIV INFEKCIJA
SO POSEBEN OSVRT NA ANTIRETROVIRUSNA TERAPIJA
Seminarski trud
Izrabotil d-r Milena Stevanovi}
Skopje, 2003
{PAGE }
Sodr`ina
{PAGE }
{PAGE }
VOVED Denes na po~etokot od 2003 godina vleguvame vo tretata decenija od otpo~nuvaweto na HIV/SIDA pandemijata. Sindromot na steknata imunodeficiencija pandemski prodol`uva da se {iri vo site delovi od svetot. UNAIDS izvestuva za 42 000 000 lu|e koi `iveat so SIDA vo 2002, brojot na novo inficirani so HIV e okolu 5 000 000, vo 2002 godina 3 100 000 po~inale od SIDA. Vo 1981 godina SIDA za prv pat e prepoznaena kako bolest; ve}e vo 1983 godina identifikuvan e i nejziniot pri~initel, HIV; 1983 godina zapo~nuvaat i prvite obidi za tretman na bolesta so imunomodulatori (gama interferon, interleukin); 1985 godina ve}e e razviena tehnologija za dijagnosticirawe (ELISA); 1987 godina se promovira i prviot antiretrovirusen lek- AZT; 1996 godina predstavena e i visoko akktivnata antiretrovirusna terapija (Highly active antiretroviral therapy-HAART); vo 1997 godina zapo~nuvaat prvite istra`uvawa za novi strategii na tretman na HIV infekcijata (T-20 prv inhibitor na fuzijata na HIV); 2002 godina se sledat efektite od razli~nite kombinacii na lekovi, nivnite nesakani efekti i mo`nostite za nivno namaluvawe i lekuvawe, a vo is~ekuvawe se sledat zavr{nite fazi i rezultati od istra`uvawata zapo~nati 1997 godina za novi strategii na lekuvawe na HIV infekcijata. Neosporno e napraven zna~aen progres vo razvojot na antiretrovirusnata terapija. Vo upotreba se {esnaeset licencirani antiretrovirusni medikamenti koi se naso~eni protiv replikacijata na HIV. Antiretrovirusnata terapija go podobri kvalitetot i kvantitetot na `ivot na mnogu pacienti inficirani so HIV vo razvienite zemji kade ovie lekovi se dostapni i pacientite mo`at finansiski da si gi dozvolat. Sepak, se u{te se potrebni novi klasi na lekovi za da se nadminat problemite so tolerancijata kon lekovite i toksi~nite efekti, latentnite virusni depoa, i rezistentnosta kon lekovite. U{te pova`no, potrebni se efikasni i eftini vakcini za da se spre~i globalnoto {irewe na HIV vo zemjite vo razvoj kade antiretroviralnata terapija e nedostapna.
{PAGE }
1. HIV- `ivoten ciklus
Transformacijata na HIV vo kletkata (CD4+ T-limfocit) za vreme na negovata replikacija e mnogu slo`en proces vo koj u~estvuvaat golem broj na virusni i kleto~ni enzimi. Enzimite nemaat mo`nost za korekcija na gre{kite poradi {to doa|a do brojni mutacii. Poradi ova se nao|aat ogromen broj na razli~ni izolati na HIV, pa duri i kaj eden ist bolen. Ciklusot na replikacija se odviva vo nekolku fazi. Razjasnuvaweto na istite ovozmo`uvaat i strategii za sozdavawe na lekovi koi }e go prekinat ovoj proces vo razni nivoi. 1.1 Pripojuvawe na HIV i prodor vo ~uvstvitelnata kletka; 1.2 Transkripcija na virusna RNK vo provirusna DNK; 1.3 Integrirawe na virusot vo genomot na kletkata doma}in; 1.4 Latentna faza na virusot; 1.5 Transkripcija na provirusna DNK vo genomski RNK i mRNK i postranskripcionen del na ciklusot; 1.6 Sobirawe na delovi na virusot i negovo ispuspuvawe. 1.1 Pripojuvawe na HIV i prodor vo osetlivaa kletka Pripojuvaweto na HIV za CD4+ T-limfocitite, se dol`i na visokiot afinitet na strukturite od virusnata obvivka za CD4+ receptorite, koi gi karakteriziraat ovie limfociti. Lipoproteinskata obvivka na HIV ja probivaat trnesti glikoproteini. Celokupniot prekursor, glikoproteiniot gp 160 se sostoi od dva labavo povrzani dela i toa nadvore{en gp 120 koj {tr~i od obvivkata na virusot i vnatre{en, trasmembranozen glikoprotein gp 41 koj e vo vrska so vnatre{nite strukturi na virusot. Po vrzuvaweto na gp 120 za CD4 receptor, transmembranozniot gp 41 prodira vo CD4+ T limfocit vnesuvaj}i gi RNK i enzimite na virusot vo negovata citoplazma. Mehanizmot na navleguvaweto na HIV vo osetlivata kletka se narekuva fuzija na membrani. 1.2 Transkripcija na virusna RNK vo provirusna DNK Sledniot ~ekor vo ciklusot se odviva pod dejstvo na reverznata transkriptaza (RT), koja se sostoi od dva enzima, polimeraza i ribonukleaza H. Transkripcijata na virusnata RNA vo provirusna DNK se odviva pod dejstvo na RT. Na ovoj na~in se sozdava hibrid od po eden lanec RNK i DNK. Ponatamu ribonukleazata H go razlo`uva RNK lanecot. Vtoriot lanec na dvoveri`nata DNK se sozdava so transkripcija na prviot. Vaka nastanatata dvoveri`na DNK pominuva vo cirkularen oblik na provirusot.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET