Galenska laboratorija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Galenska laboratorija". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
PREDMET:
Farmaceutska tehnologija
TEMA:
Galenska laboratorija
Beograd, 2010.godine
SADRŽAJ Str. UVOD 3 Farmacija 3 Razvoj farmacije 3 Laboratorija 4 Hemijska laboratorija 4 Medicinska laboratorija 5 Galenska laboratorija 5 Član 24. 5 Zakon o zdravstvenoj zaštiti – Apoteka – Član 100 6 Zakon o zdravstvenoj zaštiti – Apoteka – Član 101 6 Šta je galenska laboratorija 7 Sastav galenske laboratorije 8 Oprema 9 Radnici 10 Zakonska regulativa – laboratorija za proveru kvaliteta galenskih preparata i indetifikacija lekovitih materija 10 Oprema 10 Postupak izdavanja magistralnih i galenskih preparata 11 Standardi dobre apotekarske prakse 12 Smernice/Uputstva 15 Literatura 16
UVOD:
Razvoj farmacije
Pripremanje lekova bilo je poznato još u drevnim vremenima i predstavlja sam početak farmaceutske delatnosti. Ljudi su od davnina znali za lekovita svojstva određenih trava, životinjskih masti, minerala.
Drevne civilizacije poznavale su pravljanje melema za lečenje svakog obolelog posebno.
To se naročito razvilo u vreme Arabljana kada je u Bagdadu u VIII veku nove ere otvorena prva apoteka na svetu.
Farmaceut je, prema tom zakonu, osoba koja pravi lek, prema poznatom i određenom receptu. Rad farmaceuta nadgleda lekar.
Moderno doba u pravljenju lekova i preparata nastupilo je u XIX veku kada su farmaceuti počeli da iz sirovina izdvajaju aktivne supstance i prave lekove.
Ta veština napredovala je u XX veku i predstavljala osnovnu delatnost apoteka.
Tek s razvojem farmaceutske industrije pedesetih i šezdesetih godina, izrada magistralnih i galenskih preparata počela je da se povlači iz apoteka da bi danas u svetu postala prava retkost.
U Srbiji su državne apoteke tradicionalno zadržale ovaj veoma važan segment farmaceutske prakse, ali je sve manje privatnih koje se time bave.
Zakonska regulativa vrlo je složena, potrebno je uložiti velika početna sredstva za opremanje i registraciju galenske laboratorije, dok je postupak sa laboratorijama za izradu magistralnih preparata nešto lakši. Sve se ređe na apotekarskim policama mogu videti ručno napravljane kreme. Njihova mesta zauzele su kutijice medicinske kozmetike velikih, uglavnom stranih proizvođača.
Iako se slažu da je medicinska kozmetika unela pozitivne novine u naše apotekarstvo i da će se sve više razvijati, većina farmaceuta kaže da je, kad je odabirala farmaceutski fakultet, očekivala da će praviti lekove, meriti supstance, mešati praškove, masti u tarioniku sa pistilom...
Danas se farmaceuti više bave davanjem saveta u vezi s racionalnom upotrebom lekova.
Magistralna i galenska izrada i dalje je veoma zastupljena u državnim apotekama u Srbiji.
Laboratorija
Hemijska laboratorijia
Hemijska laboratorija može biti:
Medicinska laboratorija
Medicinska laboratorija može biti:
Reč “Galenska” potiče još iz antičkog perioda kada je živio Galen (131-201) koji je više od hiljadu godina dominirao Evropskom medicinom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET