Epidemiološke karakteristike polno prenosivih bolesti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Epidemiološke karakteristike polno prenosivih bolesti". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ZDRAVSTVENO SANITARNA SKOLA STRUKOVNIH STUDIJA “VISAN”
SEMINARSKI RAD IZ SPECIJALNE EPIDEMIOLOGIJE
TEMA:
EPIDEMIOLOSKE KARAKTERISTIKE SEKSUALNO PRENOSIVIH BOLESTI
U BEOGRADU,2011 GODINA.
SADRZAJ:
UVOD
MEDICINSKI ASPEKTI PROBLEMA
2.1.KONDILOMI
2.2.HLAMIDIJA
2.3.GENITALNI HERPES
2.4.SIDA
2.5.GONOREJA
2.6.HEPATITIS B I C
2.7.SIFILIS
EPIDEMIOLOGIJA POLNO-PRENOSIVIH INFEKCIJA
ZDRAVSTVENO VASPITNI RAD U PREVENCIJI POLNO PRENOSIVIH BOLESTI
BROJ OBOLELIH I STOPE
ZAKLJUCAK
LITERATURA
UVOD
Polno prenosive bolesti su prisutne od ljudskim zivotima od samog početka. Polno prenosive bolesti su zarazne bolesti koje se najčešće prenose putem snošaja, mada nije uvek tako. Uzrokuju ih bakterije, virusi i mikroorganizmi, a najčešće ih prenose telesne tečnosti (semena tečnost, vaginalne tečnosti i krv). Neke polno prenosive bolesti se mogu preneti i preko poljupca, a te bolesti su herpes i humani papiloma virus (HPV). Naučnici veruju da više od 20% svetske populacije ima, ili je imalo barem jednu polno prenosivu bolest, a to je sa svakog aspekta života vrlo zabrinjavajuće. Polno prenosivih bolesti i sindroma ima oko 50 vrsta što u opšte nije mala brojka, ali naučnici veruju da ih ima još za koje se ne zna. Jedina dobra strana je što se velika većina može uspešno lečiti i izlečiti, ali na svu žalost ima izuzetaka kao što je AIDS (SIDA) koja se završava letalnim ishodom.
U Srbiji, kako stručnjaci navode, na prvom mestu su kondilomi, dok drugo mesto zauzima hlamidija. Najveću izoženost ovim bolestima poseduju mladi ljudi izmedju 16 i 26 godina zbog učestalosti seksualnih odnosa sa različitim partnerima, ali i zbog česte upotrebe alkohola i narkotika koji smanjuju opreznost pri stupanju i načinu stupanja u seksualni odnos. Polne bolesti se razvijaju pritajeno sa dugim asimptomatskim fazama, tako da se kod obolelih ne očitavaju klinički znaci bolesti, zbog čega nosioci često i ne znaju da su zaraženi, pa nesvesno prenose infekciju na druge. Glavni činioci rizika za polno prenosive bolesti su nedovoljna upućenost u samu srž ovog problema, promiskuitet, nezaštićen seksualni odnos, analni seksualni odnos, socijalni uslovi kao i loša zdravstvena zaštita.
I ako se upotreba kondoma (inače najsigurnijeg sredstva prevencije kada su polno prenosive bolesti u pitanju) povećala, pogotovo kod adolescenata, procenat polno prenosivih bolesti lagano raste. Naša je obaveza da uputimo ljude kako poboljšaju svoje seksualno zdravlje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET