Epidemiološke karakteristike meningokoknog meningitisa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Epidemiološke karakteristike meningokoknog meningitisa". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka-zdravstveno sanitarna škola strukovnih studija
„Visan“
Predmet: Specijalna epidemiologija
Seminarski rad: Epidemiološke karakteristike meningokoknog meningitisa
U Beogradu, 2014.godine.
Sadržaj:
1.Uvod;
2.Etiologija;
3.Zajedničke karakteristike bakterijskih meningitisa;
3.1.Definicija;
3.2.Etiologija;
3.3.Epidemiološke karakteristike;
4.Meningokokna bolest i meningitis;
4.1.Etiologija;
4.2.Epidemiologija meningokokne bolesti;
5.Patogeneza meningokokne bolesti;
6.Klinički oblici meningokokne bolesti;
7.Meningokokni meningitis;
8.Lečenje meningokokne bolesti;
9.Zaštita od meningokoka;
10.Zaključak;
11.Literatura
1.Uvod
Meningitisi su vrlo važno poglavlje u infektivnoj patologiji. Radi boljeg razumevanja patogeneze i poznavanja kliničke slike, dijagnoze i diferencijalne dijagnoze meningitisa, pro će biti opisani neki opšti pojmovi:
-cirkulacija cerebrospiralnog likvora i njegove osobine;
-epidemiologija;
-patogeneza;
-simptomatologija;
-dijagnoza;
-diferencijalna dijagnoza i
-lečenje.
Veliki broj infektivnih i drugih agenasa može dospeti u likvorni sistem, krvnim limfnim ili neuralnim putem, izazivajući zapaljenski proces na mekim moždanicama. Meningitise mogu da izazovu bakterije, virusi, spirohete, gljive, toksini, alergeni, paraziti, hemijski i fizički agensi. I pored ovako brojnih etioloških faktora, prva odbrambena reakcija leptomeninga će uvek biti ista. Naime, nastaje povećanje sekrecije, odnosno povećava se produkcija likvora, te se samim tim povećava i intrakranijalni pritisak. Treba istaći da povećani intrakranijalni pritisak ne nastaje samo u toku meningitisa. Pritisak se isto tako može povećati u svima patološkim stanjima kada se povećava zapremina moždane mase. To su sledeća oboljenja i stanja mozga:
-moždana krvavljenja;
-kongestija mozga;
-tumori mozga;
-apscesi mozga;
-strana tela;
-fraktura lobanje.
Bez obzira da li je povećani intrakranijalni pritisak nastao zbog povećane količine likvora ili zapremine mozga, uvek se javljaju određeni klinički simptomi i znaci poznati kao meningealni sindrom.
2.Etiologija
1.Bakterijske meningitise izazivaju piogene klice: meningokok, pneumokok, hemofilus influence, stafilokok, streptokok, klebsijela pneumonije, proteus, koli itd. Ove bakterije izazivaju gnojni leptomeningitis sa mutnim likvorom. U grupu bakterijskih meningitisa ubraja se i tuberkulozni meningitis. Kochow bacil izaziva meningitis sa bistrim likvorom.
2.Virusne meningitise izazivaju sledeći virusi: parotitisa, ECHO, Coxackie, Armstrongov, zatim virus inluence, mononukleoze, adenovirusi, ARBO-virusi i dr.
3.Spirohetozne i rikecijalne meningitise izazivaju: leptospire, bleda spiroheta i sve rikecije.
4.Gljivični meningitis obično izazivaju kandida i kriptokokus.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET