Edukacija strukovne sestre u pravilnom davanju hemoterapije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Edukacija strukovne sestre u pravilnom davanju hemoterapije". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
PREDMET:
Metodologija istraživanja
ТЕMA:
Edukacija medicinske sestre u pravilnom davanju hemoterapije
Šta je hemoterapija i kako ona deluje?
Hemoterapija je sistemsko lečenje i kontrola, malignih bolesti (tumora) hemijskim materijama prirodnog ili sintetičkog porekla, koje se još nazivaju antitumorski lekovi, citotoksični lekovi ili citostatici.
Za ovu vrstu terapije prihvaćen je naziv hemoterapija, jer se ovom metodom lečenja rast malignih ćelija i tumorskog tkiva kontroliše hemijskim putem.
Prednost hemoterapije u odnosu na druge vreste lečenja je u tome što citostatici dospevaju i do metastaza tumora, na mnogim lokacijama u telu gde drugi lekovi ili postupci nemaju odgovarajući pristup.
Nažalost citostatici imaju i neželjena dejstva, jer u toku njihove primene, oni ne deluju selektivno (samo na maligni proces - tumor) već uništavaju i veći ili manji deo zdravih ćelija.
Ipak, pored operacije, hemoterapija se smatra najefikasnijim metodom lečenja raka.
Ukoliko se pacijent odluči za njenu primenu nakon operacije, sa hemoterapijom treba započeti što ranije nakon zarastanja rane od operacije.
Vrste hemoterapije
Postoji veliki broj strategija u primeni hemoterapeutskih lekova koji su danas u redovnoj upotrebi. Hemoterapija se može primeniti samostalno ili zajedno sa drugim metodama u cilju; izlečenja, produžetka života ili ublažavanje simptoma tumora.
Danas se u svakodnevnoj onkološkoj i drugoj medicinskoj praksi primenjuje sledeći oblici hemoterapije:
Kombinovana hemoterapija. U svakodnevnoj praksi najčešće se koristi kombinovani modalitet hemoterapije zajedno sa drugim metodama, kao što su terapija zračenjem ili operativni zahvat. Većina karcinoma se sada tretira na ovaj način.
Adjuvantna hemoterapija, (postoperativna terapija), primenjuje se nakon hirurškog zahvata, krioterapije, radioterapije itd, sa ciljem da dopuni proces lečenja ili spreči pojavu recidiva (uništavanjem preostalih zaostalih ćelija). Rutinski se primenjuje kod tumora dojke i većeg broja karcinoma.
Sistemska hemoterapija, najčešće se primenjuje kod bolesnika sa metastatskim promenama, zbog kojih se hirurške ili druge vrsta terapije ne mogu primeniti. Ona više olakšava simptome prouzrokovane tumorom, nego što leči sam tumor.
Suportivna hemoterapija, („terapija podrške“), ima za cilj da bolesniku poboljša kvalitet života i ograniči neželjena dejstava tumora.
Hemoprevencija, je oblik lečenja koji treba da bude primenjen u budućnosti. Njena suština je (ne u uništavanju tumorskih ćelija), već u stvaranju funkcija i uslova u ćeliji koji će sprečiti razvoj tumora.
Od čega zavisi efikasnost hemoterapije?
Neki od citostatika se daju kod više vrsta raka (kancera), dok se drugi koriste za određene tipove. Koji će se lekovi primeniti, dakle, zavisi od vrste raka koja je prisutna, koji deo tela je zahvaćen, od uticaja raka na normalne funkcije tela i od opšteg zdravstvenog stanja pacijenta. Da li će se hemoterapija primeniti u određenom slučaju, i za koji njen vid će se internista - onkolog ili lekarski tim odlučiti, u svakodnevnoj praksi zavisi od više faktora.
Retko se daje samo jedna vrsta leka, jer treba znati, da svaki citostatik deluje napadajući drugi segment ćelije raka. Kombinovanjem odgovarajućih lekova se postiže optimalni spoj njihovog delovanja u procesu što bržeg i efikasnijeg uništavanja celokupne maligne ćelije.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET