Edukacija bolesnika o HOPB-a | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Edukacija bolesnika o HOPB-a". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

*Ovde unesite naziv Vase škole , na primer Elektrotehnička škola Nikola Tesla, Zrenjanin
SEMINARSKI RAD
Tema :
Edukacija bolesnika o HOPB-a
Januar, 2010.
S A D R Ž A J
TOC o "1-3" h z u
UVOD
U svakodnevnoj medicinskoj praksi jedan od osnovnih zadataka lekara je upravo da ponude svojim pacijentima pravu i korektnu informaciju o bolesti, simptomima, način lečenja, kao i o uputstvima za čuvanje zdravlja. Sami pacijenti najčešće svom lekara zameraju nedostatak vremena koje bi posvetio davanju informacija.
EDUKACIJA BOLESNIKA o HOPB-a
Gubitak zdravlja jedan je od najtežih gubitaka za svakog pojedinca. Neurološke bolesti specifične su po tome jer se oštećenja dešavaju u najosetljivijim strukturama ljudskog tela: centralnom i perifernom živčanom sastavu.
Zavisno o tome gde se dešavaju i koliko je veliko zahvaćeno područje i simptomi pojedinih bolesti mogu varirati od jednostavnih do vrlo složenih.
Najčešći problemi koji se javljaju vezani su uz:
motorni
senzorni
kognitivni deficit.
U lečenju i rehabilitaciji neuroloških bolesnika kao nezaobilazni deo multidisciplinarnog tima je i medicinska sestra. Ona u provođenju zdravstvene zbrinjavanje bolesnika po procesu zdravstvene nege najveći deo vremena posvećuje provođenju intervencija koje mogu biti:
pružanje neposredne fizičke pomoći
motiviranje, vođenje, usmeravanje i osiguravanje socijalne podrške
edukacija i savetovanje bolesnika i porodice.
Edukacija bolesnika ključan je deo terapije HOPB-a. Cilj edukacije je informisati bolesnika o detaljima bolesti te potaknuti saradnju između doktora i bolesnika kako bi se poboljšalo zdravlje i osiguralo pravilno uzimanje lekova.
Bolesnik
Svaki boravak u bolnici, bez obzira na težinu simptoma, izaziva emotivne poteškoće i pojavu tegobe i potištenosti, a svaki bolesnik prolazi kroz nekoliko faza prilagodbe na bolest: šok, poricanje, cenkanje, depresija, adaptacija.
Negativna emotivna stanja mogu nepovoljno uticati na ishod i tok bolesti, dužinu boravka u bolnici i na delotvornost lečenja. Važno je motivisati i poticati bolesnika na sudelovanje u planiranju i provođenju zdravstvene njege te na samostalnost,a davanjem pozitivnih verbalnih informacija o njegovim postignućima omogućiti mu da se oslobodi osećaja bespomoćnosti i manje vrednosti.
Medicinska sestra
Da bi edukacija/savetovanje bilo uspješno potrebno je pridržavati se određenih načela:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET