Dečije zarazne bolesti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Dečije zarazne bolesti". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
ПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ У СОМБОРУ
Семинарски рад из телесног и здравственог васпитања
„Дечије заразне болести“
Ментор: Студент:
Сомбор, 2009. година
Увод
Заразне болести су одувек биле велики изазов за саму медицинску науку, која је покушавала, али и дан данас покушава да открије њихову генезу и спектар фактора који утичу на настанак и ширење заразних болести у свакој животној средини.
Циљ сваке државе су рационалне и ефикасне мере за спречавање, сузбијање и коначно отклањање заразних болести. Активности на том плану се спроводе или у оквиру програма СЗО или националних програма у којима је прецизно дефинисана проблематика, циљеви, садржај рада, извршиоци, методологија и материјална средства која се примењују у спровођењу овог циља. Овај програм сачињавају експертске групе, док је он сам дефинисан законским актом и обавезан за извршавање. Програм се допуњује или мења према епидемиолошкој ситуацији која се затекне на терену. Њиме су обухваћене опште и специфичне хигијенске, здравствено-васпитне и епидемиолошке мере и јасно су дефинисани општи и специфични циљеви како би се постигли што бољи резултати.
Због еколошких, демографских и других фактора наша земља изузетно погодује појави и ширењу заразних и паразитарних болести, те су из овог разлога национални план и програм за спречавање, сузбијање и коначно отклањање заразних болести од изузетног значаја. Сам програмски рад је већ дао добре резултате у смислу елиминације неких болести са нашег подручја, када су упитању дечија парализа и тетанус новорођенчади и смањио морбидитет код свих које су предвиђене планом.
Генерално заразне и паразитске болести подлежу обавезној законској пријави лекара и евидентирају се у књигу заразних болести која је саставни део медицинске документације. Начин да би се што боље спречило сузбијање, као и ширење заразних и паразитских болести не лежи само у националним програмима за спречавање, сузбијање и коначно отклањање заразних и паразитских болести, уз здравствено-васпитни рад лекара у примарној здравственој заштити, већ и већој финансиској помоћи друштва и државе у виду разних социјалних програма, а све у циљу побољшања животног стандарда.
Врсте заразних дечијих болести
Генерално дечије заразне болести се деле на:
РЕСПИРАТОРНЕ заразне болести
(мале богиње, овчије богиње, рубеоле, шарлах, велики кашаљ, заушке, дифтерија, заразно запаљење можданица)
ЦРЕВНЕ заразне болести
(дечија парализа, трбушни тифус, пегави тифус, заразна жутица)
ОСТАЛЕ заразне болести
(тетанус, беснило, лептоспирозе)
РЕСПИРАТОРНЕ ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ:
Болести респираторног тракта се односе на болести грла носа и плућа. Те болести могу бити врло благог тока, праћене цурењем носа, кашљуцањем, кихањем или блажом гушобољом. Некада су праћене темпаратуром, некада не. Неке од респираторних заразних болести су: мале богиње, рубеоле, варичеле, шарлах, заушке, велики кашаљ, дифтерија, грип, туберкулоза...
Мале богиње (Morbilli)
У народу су мале богиње још познате као оспице, крзамак, казамак. Мале богиње су јако заразно обољење праћено осипом. Од њих обољевају претежно деца предшколског узраста, ало нису поштеђена ни новорођенчад, као ни одојчад до 6 месеци живота. Новорођенчад су углавном заштићена у првих 6 месеци живота пасивним, трансплацентарним путем пренетим имунитетом од мајке, уколико је мајка преболела морбиле.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET