Proteinurija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proteinurija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Proteinurija označava pojavu bjelančevina u mokraći.U odraslog,zdravog čovjeka količina bjelančevina u mokraći je vrlo mala i kreće se od 40 do 150 mg dnevno.Dio bjelančevina koje se nalaze u normalnoj mokraći potiče iz plazme,drugi dio je tubularnog porijekla.
U fiziološkim uslovima se iz plazme kroz membranu glomerula filtriraju bjelančevine male molekulske težine(npr. beta-mikroglobulini,mol.tež.13.000) i izvjesna količina albumina(oko 2-3 g dnevno), dok bjelančevine veće molekulske težine(npr.imunoglobulini)praktično ne ulaze u sastav glomerulskog filtrata.
Filtrirane bjelančevine se u tubulima bubrega skoro potpuno reapsorbuju(procesom pinocitoze) i samo mali dio izluči se mokraćom(oko 40-50mg).Reapsorpcija bjelančevina se odvija uglavnom u proksimalnim tubulima.Kapacitet tubula za reapsorpciju bjelančevina je relativno mali i vjerovatno ne premašuje mnogo količinu koja se u normalnim uslovima filtrira.Reapsorbovane bjelančevine se katabolišu u ćelijama tubula,a oslobođene aminokisaline i peptidi vraćaju se u cirkulaciju limfom.
Osim bjelančevina iz plazme,u sastav normalne mokraće ulaze i proteini koji se izlučuju u tubulima bibrega i sabirnim kanalićima(uromukoid)i duž donjeg dijela urinarnog trakta(sekretorni imunoglobulini).Od tubularnih bjelančevina najbolje je poznat uromukoid (Tamm-Horsfallov protein), mukoprotein velike molekulske težine koji se izlučuje u ulaznom dijelu Henleove petlje,distalnim tubulima i sabirnim kanalićima.Uromukoid je glavna komponenta matriksa hijalinih cilindara koji se u mokraći nalaze u normalnim uslovima i u toku različitih bolesti.Rastvara se u baznoj a taloži u kisaloj sredini(kao i hijalini cilindri).
U zdravog čovjeka više se bjelančevina izlučuje neposredno poslije fizičkog naprezanja.Tako se poslije težeg fizičkog rada količina bjelančevina u mokraći poveća 10 do 15 puta,uz istovremeno smanjenje glomerulske filtracije,protoka krvi kroz bubrege i količine stvorene mokraće..
U toku fizičkog rada u mokraći se sem povećane količine albumina,nalaze i bjelančevine veće molekulske težine,što ukazuje da je u tim uslovima glomerulska membrana propustljivija.Vjerovatno je da povećana sekrecija kateholamina u toku fizičkog naprezanja dovodi do konstrikcije aferentne arteriole,što smanjuje glomerulsku filtraciju i protok krvi kroz bubrege i tako omogućuje veću difuziju bjelančevina plazme kroz zidove glomerulskih kapilara.
Zbog smanjenog protoka krvi kroz pretubularne kapilare smanjuje se i kapacitet tubula za reapsorbciju,što takođe povećava količinu izlučenih proteina.Povećan broj hijalinih cilindara u mokraći neposredno poslije fizičkog naprezanja ukazuje da je i sekrecija uromukoida povećana.Osim povećane količine bjelančevina,u mokraći se u ovim uslovima obično nalazi i veći broj eritrocita.
U izvjesnog broja,inače zdravih ljudi(najčešće u adolescenata) javlja se i ortostatska (posturalna) proteinurija,odnosno povećano izlučivanje bjelančevina mokraćom pri stajanju.Mehanizam nastanka posturalne proteinurije nije potpuno poznat;smatra se da u osnovi leži lakši poremećaj funkcije membrane glomerula koji omogućuje povećanu filtraciju bjelančevina plazme.
Bjelančevine se često nalaze u mokraći u povećanoj količini u toku različitih bolesti bubrega,kao i pri oboljenjima drugih organa ili sistema.Prema mehanizmu nastanka,proteinurija može biti prerenalna(preglomerulska),glomerulska i tubulska.Proteinurija se javlja i pri oboljenjima donjeg dijela urinarnog trakta(bubrežna karlica,ureter ili bešika) i tada je najčešće udružena sa hematurijom ili leukociturijom.Isto tako,proteinurija se sreće i u slučaju hilurije,rijetkog stanja koje se javlja pri postojanju fistula između limfnih sudova bubrega i urinarnog trakta.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET