Prehlada | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prehlada". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PrehladaObična prehlada ne obuhvata samo jednu zaraznu bolest, vec grupu samoograničavajućih virusnih infekcija gornjih disajnih puteva koje proizvode karakterističan klinički sindrom. Prosečno, predškolska deca se prehlade 6-10 puta godišnje, a odrasle osobe 2-4. Mnogi ljudi sa prehladom nastavljaju sa svojim uobičajenim aktivnostima, sa svojim simptomima, što doprinosi sniženju produktivnosti rada. Izdaci za proizvode koji se koriste u lečenju simptoma prehlade su ogromni. Prehlada se generalno smatra blagom bolešću, koja retko izaziva značajniji morbiditet. Medjutim, ozbiljna pogoršanja ove bolesti se mogu javiti kod pacijenata sa astmom i opstruktivnom plucnom bolešću. Pacijenti sa prehladom su podložniji sticanju upale srednjeg uva i sinuzitisa.
Prehlada se izaziva brojnim virusima, ukljucujuci:
- rhinovirus,- coronavirus,- adenovirus,- enterovirus,- virus influence A i B.
Etiologija
Postoje oko 100 različitih antigenskih tipova virusa. Virus influence A je izolovan u 5-9% pacijenata. Rinovirus je prisutan tokom cele godine , ali velika učestalost infekcije je rano prolece (april i maj) i jesen, gde je i najveca učestalost. Učestalost infekcije corona virusom, drugog najčešćeg virusnog agensa dostize vrhunac u rano leto, krajem jeseni i pocetkom zime. Izolacija virusa influence A kod pacijenata sa simptomima prehlade je pokazatelj blagog gripa. Virus parainfluence tip 3 je prisutan u letnjim mesecima, povezan je sa godišnjim epidemijama. Izolacija adenovirusa je prilicno konstantna tokom godine.Transmisija
Prenos obicne prehlade se moze ostvariti direktnim kontaktom sa sekretima nazofarinksa, ili udisanjem malih i velikih vazdušnih čestica. Virusi mogu biti izolovani sa ruku bolesnika sa prehladom. Prenos se moze desiti jednostavnim dodirom ili rukovanjem. Virusi izazivaci prehlade mogu ostati na rukama oko 2 sata. Pored toga nazalni sekret se moze zadrzati na neživim objektima (kvaka, slavine) nekoliko dana. Covek se moze zaraziti tako sto prenese virus dodirom sluzokoze oka, nosa ili usta. Transmisija se moze spreciti pranjem ruku dezinfekcionim sredstvimaili izbegavanjem kontakata.
Klinicka slika i dijagnoza
Period inkubacije za obicne prehlade posle izlaganja virusom, zavisi od specificne etiologije. Simptomi infekcije rinovirusom mogu poceti vec posle 16 sati. Period inkubacije za coronavirus je 24-48h, a virusa parainfluence 72h.Simptomi i znaci obicne prehlade su :
- upala grla,- zapusenost nosa, - blago povisenje telesna temperature,- kijanje,- promuklost,- malaksalost,- kasalj,- glavobolja,- bol u misicima i- nazalni secret.
Tipicno, prehlada pocinje kao bol u grlu (“grebanje” u grlu), i napreduje pojavom umora, ukocenosti, zapusenost nosa. Zdrelo moze biti blago crveno sa znacima nazalne dreneze. Medjutim, obelezeno crvenilo sa prisustvom eksudata ukazuje na faringitis. Kod prehlade bol u grlu obicno prestaje u roku od 24 do 72h. Sekret iz nosa je prvobitno tanak, a onda vremenom postaje gusci( u roku od 1 do 2 dana).
Infekcija izazvana adeno i enterovirusima je pracena:
- povisenom temperaturom,- faringitisom i- sistemskom simptomatologijom.
Obicno, grip prati povisena temperature (38 stepeni ili visa), izrazena malaksalost, mijalgija, ali blagi slucajevi gripa mogu da imaju iste simptome kao prehlada.Prehlada moze trajati od 2-14 dana, a najcesce traje od 7-10 dana. Dijagnoza
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET