Povrede ploda pri porođaju | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Povrede ploda pri porođaju". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka medicinska škola stukovnih studija Ćuprija
Strukovi program: strukovna medicinska sestra-tehničar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
SEMINARSKI RAD
PREDMET: Ginekologija i akušerstvo
TEMA: Porođajne povrede
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ćuprija 2010
SADRŽAJ:
 
1.0 Porođajne povrede
    1.1 Povrede mekih tkiva
    1.2 Povrede glave
    1.3 Povrede vrata i ramena
    1.4 povreda kičme i kičmene moždine
    1.5 Povrede intraabdominalnih organa
    1.6 Povrede ekstremiteta
    1.7 Povrede genitalija
2.0 Literatura
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.0 Porođajne povrede
 
 
Porođajne povrede nastaju tokom procesa rađanja, a mogu se ili ne mogu, izbeci. Ne podrazumevaju povrede fetusa pri amniocentezi, intrauterinoj trasfuziji. Predisponirajuci faktori porođajne  traume su makrosomija, prematuritet, kefalopelvična  disproporcija, distocija, prolongiran porođaj, abnormalna prezentacija. Ove povrede mogu biti latentne ili u pocetku neznaatne, te da se razvijaju naglo i da brzo prolongiraju.
 
1.     1.1 POVREDE MEKIH TKIVA
     
Eritemi i erozije nastaju kod kefalopelvične disproporcije ili primenom vakum ekstraktora i forcepsa. Prolaze spontano nakon nekoliko dana, a rizik od sekundarne infekcije je minimalan.
 
Petehije su izazvane porastom  intratorakalnog i venskog pritiska pri prolasku  grudnog koša kroz porođajni kanal. Petehije  u novorođenčeta sa pupčanikom omotanim oko vrata se nalaze samo iznad vrata. Prolaze za 2- 3 dana.
 
Ekhimoze se zapažaju kod  traumatskog i karličnog porođaja, a ako su masivne, može se raviti anemija i hemoragični šok, te pojačati bilirubinemija. Spontano prolaze za jedan mesec.
 
Subkutana masna nekroza se karakteriše dobro ograničenim, tvrrdim lezijama kože i vezivnog tkiva. Lezije se obično nalaze na mestima traume, a najčešće se uočavaju između 6. i 10. dana života (mogu čak i posle 6 nedelja). Promene su dijametra 1-1o cm, izdignute, koža iznad njih može biti kolorisana (crvena ili purpurna). Lečenje nije poterebno, razmekšavaju za 6 nedelja, prolaze za 6 meseci.
 
Laceracije nastaju akcidentalno, te u slučaju jačeg krvarenja treba napraviti suturu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET