Nefrotski sindrom | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nefrotski sindrom". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZDRAVSTVENE NJEGE
INTERNA MEDICINA I NJEGA INTERNISTIČKIH BOLESNIKA
NEFROTSKI SINDROM
SEMINARSKI RAD
SMJER: SESTRINSTVO
SADRŽAJ STR.
1.UVOD................................................................................................. 3
1.1. Nefrotski sindrom......................................................................... 3
2. FIZIKALNI PREGLED.................................................................... 3
3. DIJAGNOSTIKA............................................................................. 4
3.1. Diferencijalna dijagnostika…..................................................... 5
3.2. Laboratorijski nalazi……........................................................... 5
4. KLINIČKA SLIKA…..................................................................... 6
4.1. Simptomi i znaci........................................................................ 6
5.LIJEČENJE...................................................................................... 7
5.1. Ciljevi i terapija kod nefrotskog sindroma................................. 7
6. ZAKLJUČAK................................................................................. 9
LITERATURA.................................................................................... 10
1.UVOD
1.1. Nefrotski sindrom
Nefrotski sindrom je kliničko stanje koje karakteriše obilna proteinurija, hipoproteinemija sa hipoalbuminemijom, hiperlipidemija i edemi Nefrotski sindrom se može razviti u različitim imunim, toksičkim, metaboličkim ili vaskularnim poremećajima, u kojima se kao primarno oštećenje javlja povećana propustljivost kapilarnog zida glomerula. Prema uzročnom oboljenju nefrotski sindromi se najčešće dijele na:
1. primarne nefrotske sindrome, koji nastaju u primarnim glomerulskim bolestima, 2. sekundarne nefrotske sindrome, koji se razvijaju tokom niza drugih oboljenja (sistemske bolestisi, stemski eritemski lupus, poliarteritis, reumatoidni artritis, dermatomiozitis, sarkoidoza, nasljedne i bolesti metabolizma, dijabetes, amiloidoza, miksedem, maligne bolesti, infekcije, alergeni, imunizacije i otrovi, hemijska jedinjenja i lijekovi, poremećaji cirkulacije i dr.) Prema tome, nefrotski sindrom je zajednički naziv različitih procesa koji mijenjaju propusnost kapilarnog zida glomerula. Proteinurija je osnovni znak nefrotskog stanja, a definiše ga dnevo izlučivanje proteina mokraćom preko 3,5 g na 1,73 m2 tjelesne površine ili mokraćna koncentracija proteina preko 0,4 mg/mmol (3,5 mg/mg) kreatinina, što je rijetkost u tubulointersticijskim i vaskularnim bolestima bubrega.
2. FIZIKALNI PREGLED
Pri fizikalnom pregledu otkrivaju se znaci generalizovanog edema. česti su znaci hidrotoraksa i ascita. Edem naglašava blijedu boju kože, strije se često pojavljuju na istegnutoj koži ekstremiteta.Edemi su mekani i ako se pritisne prstom na edem, ostaju karakteristični otisci, koji se tek nakon određenog vremena vraćaju u prvobitno stanje. Hipertenzija, promjene u retini i njenim krvnim sudovima i srčane i cerebralne manifestacije hipertenzije, mnogo su jače izražene u prisustvu kolagenih bolesti, dijabetes melitusa ili renalne insuficijencije Pacijenti oboljeli od nefroze su skloni infekcijama, osobito pneumokoknim. Ostali simptomi bolesti su glavobolja, astenija i apatija, a samo u težim oblicima bolesti mogući su i simptomi kao što je vrućica, povraćanje i jaki abdominalni bolovi.
3. DIJAGNOSTIKA
Bubrežno tkivo, dobijeno biopsijom ili nekropsijom, pokazuje promjene koje su karakteristične za osnovnu bolest, npr. za diseminovani lupus eritematozus, amiloidozu, dijabetičnu nefropatiju. Međutim, u mnogim slučajevima, nastanak nefrotskog sindroma, ne može se pripisati određenom oboljenju. Ove idiopatske nefroze se klasifikuju prema prirodi glomerularnih lezija:
1. Minimalne glomerularne lezije: (oko 20% slučajeva idiopatske nefroze). Običnim mikroskopom ne vide se patološki poremećaji. Elektronskim mikroskopom, mogu se vidjeti promjene bazalne membrane glomerula. One se karakterišu bubrenjem, vakuolizacijom i gubitkom organizacije prstastih nastavaka epitelnih ćelija takozvana lipoidna ili čista nefroza, bolest Earleovih epitelnih ćelija, bolest prstastih nastavaka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET