Međunarodni crveni krst | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Međunarodni crveni krst". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ВИСОКА ЗДРАВСТВЕНО САНИТАРНА СКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА 'ВИСАН'
МЕЂУНАРОДНИ ЦРВЕНИ КРСТ
- семинарски рад -
СТУДЕНТ: МЕНТОР:
НЕДЕЉКОВИЋ ЈЕЛЕНА ПРОФ.ДР.ДРАГАН БАТАВЕЉИЋ
У Београду,2010 год.
САДРЖАЈ:
ЦРВЕНИ КРСТ
ЦРВЕНИ КРСТ СИМБОЛ
ИСТОРИЈА
ПРИНЦИПИ
ЖЕНЕВСКЕ КОНВЕНЦИЈЕ
ЦРВЕНА ДАВИДОВА ЗВЕЗДА
ЛИТЕРАТУРА
ЦРВЕНИ КРСТ
ЦРВЕНИ КРСТ-СИМБОЛ
1859-Анри Динан је био сведок велике битке код Солферина, где је било на хиљаде настрадалих а санитетске службе нису биле довољно ефикасне јер нису имале јединствен знак, препознатљив свим странама у сукобу.1863-На Међународној конференцији у Женеви усваја се црвени крст не белој подлози као јединствен, препознатљив знак друштава која пружају помоћ рањеницима.1864-Усваја се прва Женевска конвенција која прихвата црвени крст на белој подлози као јединствени знак за распознавање хуманитарних служби.1876-Отоманско царство одлучује да као свој јединствен знак узме црвени полумесец на белој подлози, без обзира што црвени крст нема никакво религијско значење, а одлуку Отоманског царства подржава Египат који такође узима црвени полумесец, док се Персија определила за црвеног лава и сунце на белој подлози.Ови знаци су 1929. унесени у Конвенције.1949-Првом Женевском конвенцијом ова три знака су у потпуности прихваћени као јединствени знаци хуманитарних служби. Премда је било још много изузетака, једини прихваћени изузеци су били полумесец и лав.
1980-Исламска Република Иран одустаје од употребе лава и сунца и усваја црвени полумесец.1982-МФДЦК и ЦП у потпуности усваја црвени крст и црвени полумесец као свој јединствен знак.Основна намена знака црвеног крста или полумесеца је да у време сукоба представља ознаку заштиту коју пружају Женевске конвенције. Овај знак показује да волонтери, медицинско особље и установе уживају заштиту Женевских конвенција и Допунских протокола. Овај знак мора бити великих димензија јер показује да је то заштитна употреба.
Знак још служи да у миру покаже да је нека особа или установа повезана са Покретом Црвеног крста и да се држи основних принципа Покрета, стога знак треба бити мањих размера.Знак црвеног крста у миру првенствено користе Национална друштва, која знак користе искључиво за активности које су везана за Покрет или хуманитарне акције за прикупљање прилога.Пред Националних друштава право да користе знак у миру имају амбулантна возила и станице прве помоћи али само у миру под условом да је употреба у складу са националним законодавством, и да су станице прве помоћи искључиво намењене указивању бесплатне неге.Знак такође могу користити и медицинске установе и превозна средства, чија је медицинска намена у случају сукоба унапред одређена, а у миру се њиме служе као заштитним знаком.Док МКЦК и МФДЦК и ЦП могу да користе знак у свако доба без икаквих ограничења.У време сукоба црвени крст као знак има две употребе: индикативну и заштитну.Само Национална друштва могу да користе знак као индикативно средство, то значи да се знак не сме стављати на траку око руке или на кровове зграда, и знак се прави малих димензија.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET