Uticaj alkohola na čoveka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj alkohola na čoveka". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Alkohol spada u psihoaktivne supstance koje dijeluju na centralni nervni sistem, što dovodi do duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja kod osoba koje ga koriste. Alkohol predstavlja prečišćenu supstancu. U narodu se pod ovim pojmom podrazumijevaju žestoka pića (konjaci, vinjaci, rakije, vino...). Glavni sastojak alkoholnih pića je etil alkohol. To je bistra, bezbojna, i do izvjesne mijere isparljiva tečnost. U vodi se rastvara bez ograničenja. Sva alkoholna pića, uz dodatak još nekih materija, predstavljaju rastvor etil alkohola u vodi u određenom procentu.
Alkoholna pića predstavljaju supstance koje, nakon uzimanja, vrlo brzo prodiru kroz sluzokožu organa za varenje u krv te ih ona raznosi po cijelom organizmu, što dovodi do duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja. Na našim prostorima najstarije alkoholno piće je medovina koja se dobija fermentacijom meda. Na balkanskom poluostrvu od davnina se uzgajala vinova loza i proizvodilo vino. Upotreba alkoholnih pića u prošlosti je bila ograničena na uži krug ljudi i na manje količine i to u prigodnim i svečanim prilikama. U ovom vijeku, porastom kupovne moći stanovništva, proširena je potrošnja alkoholnih pića, i to naročito žestokih. Među potrošačima alkohola su, na žalost, i žene, dijeca i mladi. Poznata gostoljubivost naših naroda ogleda se u tome da se gostu, i u najsiromašnijoj kući, ponudi žestoko alkoholno piće. U domaćinstvu stalno nalazi manja ili veća količina žestokih alkoholnih pića. Ona su pri ruci, lako dostupna pa se zato i koriste. Alkoholno piće izaziva opuštanje, dijeluje umirujuće na centralni nervni sistem, stvara se osjećaj lažne snage i privid da se nastali problemi mogu lakše prevazići. To je u stvari bijekstvo od problema. Kako je vrijeme u kojem živimo ispunjeno mnogim problemima koje, u manjoj ili većoj mijeri, osjeća svaki čovjek, porodica i društvo, to su prilike koje traže opuštanje vrlo česte.
Svakodnevna upotreba alkoholnih pića dovodi do opijanja i pijanstva. Osoba postaje alkoholičar, odnosno bolesnik. Alkoholizam je veoma složena bolest, jer zavisi od pojedinca, porodice i društva.
ALKOHOL – LEGALNO SREDSTVO ZAVISNOSTI
Šta je alkohol?
 
Alkoholna pića sadrže etanol ili etil alkohol. Etil alkohol najraširenija i najstarija psihoaktivna droga. Psihoaktivne stvari menjaju stanje svesti, u organizumu izazivaju stanje opijenosti, promenu psihičkog i fizičkog stanja osobe. One štetno deluju na organizam i uzrokuju bolest zavisnosti.
Alkohol je sredstvo zavisnosti koje spada u grupu depresora središnjeg živčanog sistema tj. stvari koje umiruju i usporavaju rad mozga. Uz alkohol, u grupu depresora spada i grupa sedativnih  lekova. Ova sredstva imaju zajedničko obeležje da usporavaju i uspavljuju, izazivaju opuštenost i kod većih doza potpuni gubitak psihomotornih funkcija (pokreti, upravljanje vozilom, itd.).
 
Šta je etil alkohol C2H5O(CH3CH2OH)?
Psihoaktivne supstance menjaju stanje svesti osobe pa govorimo o menjanju duševnog stanja osobe. Sva alkoholna pića sadržavaju etil alkohol ili etanol koji je psihoaktivna supstanca.
Etil alkohol ili etanol je bezbojna, lako zapaljiva supstanca intenzivnog mirisa. Dobija se destilacijom, vrenjem otopine šećera uz pomoć kvasca.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET