Urin kao dijagnostički materijal | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Urin kao dijagnostički materijal". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
Urin je tečna otpadna materija , koja je proizvod djelovanja bubrega tokom procesa filtracije krvi. Iz tijela izlazi pomoću procesa koji se naziva mokrenje.
Sam bilirubin kao i urobilinogen imaju jako važnu ulogu po urin, a samim tim i po čitav organizam. Pojava bilirubina u urinu zove se bilirubinurija.
Prisustvo bilirubina u mokraći ukazuje na to da je koncentracija bilirubina u krvi povećana zahvaljujući hepatičnoj parenhimatozi ili oboljenju kanala. Bilirubin u mokraći može se otkriti i prije nego se klinički uoči žutica.
Normalno, u urinu postoje samo tragovi urobilinogena. Kod hemolitičke žutice, povećana proizvodnja bilirubina dovodi do povećanja urobilinogena, koji se javlja u velikim količinama u urinu.
Urin se sastoji od približno 95% vode i 5% krutog materijala.
Opširnije o urinu, kao dijagnostičnom materijalu, biće opisano u daljem tekstu.
Na sl. br. 1. je prikazan uzorak urina.
Sl. br. 1. Uzorak urina
1. MOKRAĆNI SISTEM ( lat. organa urinaria )
Mokraćni, urinarni ili eksretorni sistem ( lat. organa urinaria ) čine: bubrezi, mokraćovodi, mokraćna bešika i mokraćna cijev.
Ovi organi učestvuju u regulaciji zapremine i sastava tjelesnih tečnosti. Podsredstvom mokraćnog sistema iz krvne plazme se eliminišu sve štetne materije ( krajnji produkti metabolizma, toksini i sl. ) kao i višak vode i elektrolita, i pri tome nastaje mokraća.
Razvoj ovih organa je u tijesnoj vezi sa razvojem polnih organa. Kod osoba muškog pola oni ostaju sjedinjeni na nivou mokraćne cijevi ( tokom ejakulacije kroz nju prolazi sperma ), a kod žena dolazi do potpunog odvajanja mokraćnih i polnih puteva.
Centralni organ mokraćnog sistema je bubreg, u kojem se i dešava stvaranje mokraće kroz procese glomerulske filtracije i tubulske sekrecije i reapsorpcije. Obavljajući ovu primarnu ulogu, bubrezi vrše i druge funkcije bitne za funkcionisanje organizma. Ovako stvorena mokraća se kroz desni i lijevi mokraćovod transportuje do mokraćne bešike. To je neparni organ koji služi kao privremeni rezervoar urina i iz nje se mokraća odvodi u vanjsku sredinu putem mokraćne cijevi.
Na sl. br 2. je prikazan mokraćni sistem kod čovjeka.
Sl. br. 2. Mokraćni sistem kod čovjeka
2 . URIN
Urin je ekskret bubrega. Ispitivanje urina je značajno radi dijagnoze i praćenja bolesti bubrega i urinarnog trakta, i radi detekcije metaboličkih i sistemskih bolesti, a koje nisu u direktnoj vezi sa bubrezima. U urinu može da se izvodi kvalitativna i kvantitativna analiza u sklopu fizičkih, hemijskih i mikroskopskih postupaka. Prvi uslov da bi analiza urina bila uspješna i pravilno sakupljanje urina, najčešće se koristi prvi jutarnji urin, jer se smatra da je on najkoncentrovaniji, a za kvantitativne analize se koristi 24h urin. 24h urin se sakuplja tako što se prva porcija urina odbaci a zatim svaka naredna i one u toku noći sakupljaju, i sledećeg jutra prvi jutarnji.
Normalan urin je svijetlo, do tamno žute boje koje uglavnom potiče od pigmenata. U patološkim slučajevima leukociti mogu da prouzrokuju zamućenje, koje se gubi dodatkom kiseline. Bakterije takođe mogu da prouzrokuju ravnomjernu opaluscenciju, a on se ne guni ni filtriranjem, ni zakiseljavanjm, a osim toga takav urin ima neprijatan miris, koji potiče od amonijaka, nastalog konvertovanjem ureje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET